reklama

Na Slovensko pyšní, ale do Anglicka zbalení

Korupcia okráda Slovensko nielen o jeho bohatstvo ale aj o jeho budúcnosť. Tisícky absolventov stredných škôl vážne zvažujú možnosti emigrácie, nielen kvôli lepším možnostiam na trhu vzdelania a práce ale aj zo skľúčenosti nad smerom, ktorým sa uberá slovenská spoločnosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (130)

Ak dnes prekročíte brány priemernej slovenskej strednej školy a spýtate sa žiakov maturitného ročníka, či sú hrdí na to, že sú Slováci, najskôr sa dočkáte veľmi dlhého a podrobného zoznamu.

Dejiny. Kultúra. Tradície. Jazyk. Príroda. Slovenské ženy (tá posledná položka má ďaleko od bodrého chrapúnstva a je pravidelne uvádzaná aj tými najserióznejšími mladými mužmi; na druhej strane, ešte nikdy - a to myslím úprimne - som sa nestretol s mladou slovenskou ženou, ktorá by uviedla, že slovenskí muži sú pre ňu zdrojom národnej pýchy. Tak si to predstavte.).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak v tej istej národne uvedomelej triede následne položíte otázku, či ktokoľvek z jej členov rozmýšľa o emigrácii, odpoveď vás možno riadne zarazí - uvidíte les zdvihnutých rúk, ktorý je hustejší tým viac, čím viac sa z Bratislavy vzďaľujete na východ.

Prečo by odchádzali, keď byť Slovákom je také fajn? Práca. Škola. Životná úroveň. Ako prvé sa na zozname dôvodov ocitajú tie, ktoré by ste najskôr očakávali v krajine, ktorá je až dvadsiatou najbohatšou v EÚ.

Ale keď odlúpnete škrupinu a nahliadnete pod povrch, dočkáte sa aj ďalších odpovedí. Spoločnosť. Byrokracia. Spôsob, akým sa ľudia k sebe chovajú. Korupcia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Preto sa nazdávam, že medzi mnohými dobrými dôvodmi, pre ktoré sa oplatí bojovať s korupciou, má najnovšie svoje miesto aj tento: jej smrad, ktorý sa sťa smrtiaci dych bájnej hydry šíri zo slovenskej politiky, súdnictva a podnikania - prakticky odvšadiaľ, kde sa dajú poľahky získať peniaze či moc - signalizuje našim najmladším a najbystrejším, že tu ich žiadna sladká budúcnosť nečaká. A to bez ohľadu na to, ako veľmi sa im páči byť Slovákmi.

* * * * *

Nebudem sa tváriť, že som uskutočnil nejaký seriózny výskum, ktorý by ma oprávňoval na predchádzajúce tvrdenie. V rámci projektu sponzorovaného Nadáciou otvorenej spoločnosti som počas štyroch mesiacov na Slovensku navštívil iba 24 stredných škôl a šesť univerzít, aby som s ich študentmi diskutoval o korupcii a vlastenectve (projekt bude pokračovať aj v septembri). Pýtal som sa predovšetkým na zdroje ich národnej hrdosti a ich prípadné plány na odchod z krajiny, a odpovede približne dvoch tisícok študentov z celej krajiny som voľne zhrnul do predchádzajúcich odsekov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako Kanaďanovi mi možno ani neprislúcha hodnotiť uvedené odpovede. Predsa len, Kanada sa opakovane objavuje v prvej desiatke krajín v prieskumoch, ktoré sa pýtajú na najlepšie miesto na život na svete, a som si istý, že keby som sa spýtal otázku o emigrácii v triede maturantov niekde vo Vancouveri, odpoveďou by mi bolo zmätené mlčanie. Pravdaže, v Európe je to trochu inak - tu vám milióny ľudí dokonca aj z bohatých krajín ako napr. Dánsko povedia, že by si vedeli predstaviť presťahovať sa do cudzej krajiny v rámci 750-miliónovej Európy bez hraníc kvôli lepšej životnej úrovni (pozri: http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/ebs/ebs_337_en.pdf).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Avšak v rámci tejto paneurópskej vzorky ostávajú hlboké rozdiely. "Korupcia významne zhoršuje únik mozgov," píše sa v dokumente Európskej komisie z marca 2013 (pozri: http://www.againstcorruption.eu/wp-content/uploads/2013/03/ANTICORRP-Policy-Paper-on-Lessons-Learnt-1_protected1.pdf).

"Korupčné spoločnosti, ktoré sprístupňujú (moc a bohatstvo - pozn. autora) cez protekcionizmus a korupciu, preto podkopávajú vládu zásluh a povzbudzujú talentovaných ľudí, aby hľadali uznanie inde ... Okrem jazykovej bariéry neexistuje v integrovanej EÚ príliš mnoho prekážok vnútornej migrácie a pre niektoré členské štáty z východnej Európy, ktoré majú vysoko vzdelané obyvateľstvo a súčasne vysokú úroveň protekcionizmu a korupcie, predstavuje únik mozgov významné ohrozenie ich hospodárskeho rozvoja." V tejto kategórii - teda z hľadiska korupcie ako katalyzátora úniku mozgov - sa Slovensko umiestnilo v najspodnejšej sedmičke krajín EÚ, dokonca horšie ako Maďarsko.

Takže prestaňme sa vyhýbať téme.

Väčšinu našich mladých ľudí - aspoň tých, ktorých na to rozumové a jazykové schopnosti oprávňujú - už napadlo, že z tejto krajiny odídu. Mnohí z nich vám povedia, že to je pre základný modus operandi tejto spoločnosti, ktorá funguje na základe konexií a úplatkov skôr ako na základe zásluh a zanietenia.

Ujasnime si ešte niečo - ľudia, o ktorých tu hovorím, nie sú hľadači sociálnych dávok ani okúzľujúci susedia Oskara Dobrovodského (pozri: http://www.youtube.com/watch?v=vPzQfdc6mr8).

Nie, pravda je taká, že naša spoločnosť prichádza o svojich najcitlivejších, najvzdelanejších a najuvedomelejších občanov - tých, ktorí by ju raz mohli vyviesť z jej súčasného marazmu.

* * * * *

Možno to bude znieť nelogicky, ale tieto jemné a sklamané duše v skutočnosti dúfajú, že ich niekto presvedčí o opaku - pretože zúfalo hľadajú dôvod, aby mohli ostať žiť na Slovensku.

V istom bode svojej diskusie s týmito študentmi som im rozdal formulár, na ktorom mohli dobrovoľne uviesť svoju e-mailovú adresu. Vysvetlil som im, že sa snažím založiť spoločenstvo ľudí, ktorým na Slovensku záleží - nielen na jeho hospodárskej budúcnosti ale predovšetkým na budúcnosti spoločnosti, ktorá je v súčasnosti prelezená korupciou.

Spoločenstvo, ktoré mám na mysli, by po prvýkrát vytvorilo základňu, na ktorej by si mohli navzájom porozumieť Slováci bez ohľadu na svoje kmeňové zväzky - inými slovami ľudia, ktorí nie sú práve príbuznými, kamarátmi z detstva, spolužiakmi alebo rodákmi z rovnakého mesta.

Toto spoločenstvo by nielen poskytlo dôležitú protiváhu týmto kmeňovým zväzkom ale zároveň by po prvýkrát vytvorilo základňu, na ktorej by tieto kmeňové putá - ktoré sú zdrojom toľkej korupcie - bolo možné spretrhať.

Išlo by o prvé skutočné národné spoločenstvo (v zmysle národa politického, nie etnického) v dejinách tejto krajiny. Z tohto dôvodu by bolo nanajvýš potrebné rozhodnúť sa, aké hodnoty by Slovensko ako krajina malo predstavovať. Chceme byť tolerantní, liberálni, otvorení a spravodliví? Alebo zakomplexovaní, konzervatívni, zadubení a autoritárski?

Tieto otázky Slovákom v roku 1993 nikto nekládol. O to nástojčivejšie ich treba klásť v roku 2013.

* * * * *

Školský rok sa práve skončil. Študenti, o ktorých som písal, sa pravdepodobne vydávajú na cestu do Anglicka alebo aspoň závidia tým vrstovníkom, ktorí v sebe našli guráž, aby odišli.

Ale ja o nich viem ešte niečo. Asi 70 percent z nich mi dobrovoľne nechalo svoju e-mailovú adresu. Pritom som im ponúkol iba toľko, že sa môžu stať členmi spoločenstva, ktorého jediným cieľom je a) učiť sa o korupcii v politike; b) učiť sa o možnostiach, ako si vziať späť krajinu, ktorú im uniesla banda šakalov; c) zostať v kontakte s ostatnými mladými ľuďmi, ktorí o ich milovanom Slovensku zmýšľajú rovnako.

Vo chvíli, keď sa všetci rozpŕchavame na dva mesiace prázdnin, zostáva pre mňa tento výraz optimizmu príkazom konať. My dospelí, ako tie pomaly uvarené žaby, sme sa už naučili prijímať korupciu ako súčasť politického guláša.

Mňa napĺňa nádejou, že nie každý si z tohto jedálneho lístka nevyhnutne musí vybrať.

Tom Nicholson

Tom Nicholson

Bloger 
  • Počet článkov:  63
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Novinár, ktorému chýba písanie. Prípadne námety na články posielajte prosím na loveniegoril@gmail.comO.Z. Pod Povrchom 2924875041/1100 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu