reklama

Odpoveď na akvizičný plán Penty: Založenie Slovenského centra nezávislej žurnalistiky

V prostredí všeobecnej úzkosti, ktorú vyvolala nedávna nákupná horúčka Penty na našom jarmoku médií, ostávajú jasné len tri veci: Ak má nezávislá žurnalistika v našej krajine prežiť, novinári musia držať pohromade, tvrdšie pracovať a utiahnuť si opasky. Cesta vpred je síce hrboľatá, nie však zarúbaná.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (79)

Nedávna akvizičná kampaň na slovenskom mediálnom trhu, ktorú Penta ohlásila celkom náhle a vykonala rovnako agresívne, zbuntošila miestnych novinárov a mediálnych profesionálov z ich samoľúbeho snenia. Hoci médiá pod palcom oligarchov nie sú žiadnou novinkou v našich ani v iných zemepisných dĺžkach či šírkach, väčšina zasvätencov cíti, že rovnováha na Slovensku sa roztancovala a že ak Jaroslav Haščák uspeje vo svojich plánoch skúpiť najmenej poltucet titulov, o ktoré už verejne prejavil záujem, ostane na našom trhu iba hŕstka médií, ktoré nie sú vlastnené či aspoň ticho financované tým či oným finančným žralokom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Otázka, ktorej v tejto situácii čelia mnohí z nás, je ako na to reagovať. Prejsť na voľnú nohu, so všetkými ekonomickými a kariérnymi úskaliami, ktoré toto rozhodnutie prináša? Zostať verní bývalému zamestnávateľovi, ktorý sa však medzičasom dostal pod vplyv Penty, a naďalej sa ruvať za poctivú novinárčinu napriek strachu, že náš boj je už dávno stratený? A čo takto spojiť sa dohromady a pokúsiť sa rozbehnúť niečo celkom nové?

Dovoľte mi na úvod zdôrazniť, že ani zamak nezávidím tým novinárom, ktorí dnes pracujú pre Pentu (Trend, Pluska) či pre Andreja Babiša (Hospodárske noviny); na druhej strane mocne sympatizujem s tými, ktorých novinárska integrita môže byť už čoskoro zrovnaná so zemou zásluhou ťažkotonážneho parného valca pána Haščáka (Sme, SITA). Vždy som cítil, že musí byť pekelne ťažké pracovať pre amorfnú skupinu údajných sponzorov Smeru (Pravda), pre Smer-pozitívnych podnikateľov ako Ivan Kmotrík (TA3) alebo J&T (TV JOJ), nehovoriac už o štátnych médiách úpejúcich pod okovanou čižmou Smeru akými sú TASR či RTVS. Každého nádejného eléva v novinárskej škole naučia základom objektívneho spravodajstva. Čo ich už, bohužiaľ, nestihnú naučiť, je to, ako sa zachovať voči vydavateľovi, ktorý – presne ako pán Haščák – verí v „posvätnosť súkromného vlastníctva, ako aj v právo vlastníkov uplatňovať si svoje práva slobodne“. Inými slovami, voči majiteľovi, ktorý razí zásadu, že jeho zamestnanci majú akurát tak právo držať hubu a krok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keďže som sa o tejto krajine už čo-to stihol naučiť, očakávam, že počas niekoľkých ďalších mesiacov sa jednotliví novinári budú vymedzovať voči sebe navzájom. Tí, ktorí budú schopní (či už finančne alebo duchovne) rozkmotriť sa so svojimi vydavateľmi z novobudovaného portfólia Penty, budú mať tendenciu byť nemilí na svojich bývalých kolegov, ktorých nechajú za sebou. Isto padnú slová ako zapredanci či zbabelci. A tí, ktorí ostanú – či už preto, aby boli schopní splácať hypotéku alebo skrátka preto, že majú svoju prácu radi a chcú sa aspoň pokúsiť robiť ju dobre aj za zmenených okolností – budú cítiť tŕň morálnej nadradenosti „rebelov“ a niektorí z nich mu budú čeliť zlomyseľným úškľabkom. A internetové diskusie čitateľov pod článkami novinárov z jedného či druhého tábora budú neopísateľne útočné a cynické, pretože zmokovia sa predsa vždy radujú z nešťastia, ktoré postihlo nás všetkých.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Počas tých niekoľkých napätých týždňov, ktoré sú pred nami, budú tucty novinárov po večeroch sedávať za kuchynským stolom a zvažovať svoje možnosti, klopať na dvere sľubných sponzorov a partnerov, a stiesnene spočítavať mesačné výdavky vediac, že nech už im budúcnosť prinesie čokoľvek, bude toho poskromne, a že ich očakávania bude nevyhnutné drasticky okresať.

V nedeľu mi Haščák vo vlastnoručne autorizovanom rozhovore povedal, že mediálny trh je vo fáze brutálnej konsolidácie. Bolo by to vcelku banálne konštatovanie, ak by nám súčasne nenapovedalo, ako by sme na túto situáciu mali reagovať my, novinári. Presne tak – aj my sa potrebujeme skonsolidovať a spojiť svoje sily, aby sme nemuseli pobehovať ako splašené sliepky v kuríne, snoriac po omrvinkách z pánovho stola v podobe „projektov“ šitých horúcou ihlou. Ak vytrváme spolu, máme šancu. Ak sa necháme rozdeliť, zahynieme.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Za seba môžem povedať jediné – v deň, keď Penta (alebo „SITA“) kúpi Sme, prestanem blogovať alebo uverejňovať svoje články na jeho webstránke. Nebolo to ľahké rozhodovanie, pretože som svoju novinársku dráhu na 15 rokov spojil s vydavateľom tohto denníka, spoločnosťou Petit Press, a roky, ktoré som strávil v Sme, patrili k najšťastnejším v mojom novinárskom živote. Na druhej strane to zas nebolo až také ťažké rozhodovanie – predsa len, bolo by prinajmenšom bizarné, ak by som sa pokúsil preskočiť tú hlbokú brázdu, ktorú sme spolu vyryli, a pridať sa k novinárskemu tímu Penty.

Pred vyše dvomi rokmi som založil občianske združenie nazvané Pod povrchom. Začiatkom tohto roka som v jeho mene vypracoval projekt s cieľom založiť „Slovenské centrum nezávislej žurnalistiky“ (SCNŽ) a uchádzal sa o jeho financovanie z tzv. „nórskych fondov“ (ktoré sa v skutočnosti volajú granty EEA). Projekt získal o jediný bod menej, než bolo potrebné na schválenie podpory. Avšak po ohlásení plánov Penty na získanie denníka Sme je pre mňa nad slnko jasnejšie, že práve teraz je najvyšší čas takéto centrum založiť – s inštitucionálnou podporou alebo bez nej.

Stručný popis projektu možno nájsť nižšie. K základom, na ktorých hodlám centrum vybudovať, pridám azda len tri poznámky. Po prvé, kľúčom k uchovaniu nezávislosti je čerpať finančnú podporu z takého rozmanitého a početného okruhu zdrojov, ako to len bude možné, vrátane medzinárodných skupín na podporu médií, grantov z veľvyslanectiev, malých filantropických príspevkov od bánk a iných korporácií, mechanizmu darovania dvoch percent z dane z príjmu fyzických osôb, davového financovania a dokonca aj príležitostných príjmov za prekladateľskú činnosť, autorské články a provízie za novinársky výskum (v angličtine sa to volá „využiť každučký kúsok moriaka“). Čím viac zdrojov budeme mať k dispozícii, tým menší bude priestor pre ktorýkoľvek z nich na ovplyvňovanie našej práce.

Po druhé, k cene za túto nezávislosť nevyhnutne patria znížené očakávania, menšie kancelárie, úbohejšie počítače a ustavičné zrážky s byrokratmi kvôli nedoplatkom na daniach a odvodoch. To všetko sú však iba zanedbateľné komplikácie pre niekoho, kto miluje svoju prácu a váži si svoju slobodu. A to je fakt, s ktorým sa každý, kto opustí stabilný džob a pravidelný príjem v redakcii, bude musieť zmieriť.

V neposlednom rade sa musím priznať, že pôvodne som plánoval rozbehnúť aktivity centra celkom sám a následne sa pokúsiť o spoluprácu s kolegami z branže. No udalosti posledných niekoľkých týždňov mi do cesty priviali niekoľko vetrom ošľahaných novinárov a momentálne to vyzerá tak, že projekt SCNŽ predsa len bude tímovou prácou.

Nech už nám najbližšie mesiace prinesú čokoľvek, chcem všetkých požiadať, aby akékoľvek komentáre, postrehy a otázky posielali na adresu loveniegoril@gmail.com. V najbližšom čase sa zameriam na založenie ksichtoknižnej (čítaj facebookovej) stránky, na ktorej budem všetkých informovať o najnovších udalostiach sprevádzajúcich rozbehnutie projektu SCNŽ. Dovtedy chcem všetkým nám zaželať veľa šťastia, nech už sa ocitneme kdekoľvek, keď sa usadí prach.

Projekt „Slovenské centrum nezavislej žurnalistiky“

Slovensko neustále zažíva nové a nové formy „uzurpovania štátu“, čo je termín popisujúci podrobenie sa demokratických inštitúcií záujmom úzkej ale mocnej elity – v tomto konkrétnom prípade záujmom oligarchov, ktorí svoju moc uplatňujú prostredníctvom politikov a starších štátnych úradníkov. Investigatívna žurnalistika ako jeden zo základných demokratických nástrojov odhaľovania a naprávania prejavov uzurpovania štátu sa na Slovensku nachádza v trvalej a neustále sa prehlbujúcej kríze. Takmer všetky kľúčové médiá na Slovensku zatvorili oddelenia investigatívnej žurnalistiky alebo zrušili programy investigatívnej žurnalistiky, zatiaľ čo vlastníctvo médií sa stále viac sústreďuje v rukách mocných, slúžiac ich záujmom a naďalej podkopávajúc schopnosť novinárov demaskovať hrozby pre demokraciu (vid. aktivít finančnej skupiny Penta v posledných mesiacov).

Projekt „Slovenské centrum nezávislej žurnalistiky“ (SCNŽ) má ambíciu zvrátiť tento neuspokojivý trend na troch rozličných úrovniach: a) vytvorením a poskytnutím výstupného kanála pre investigatívnych novinárov odhodlaných odhaľovať spôsob, akým sa na Slovensku vykonáva moc; b) vyučovaním študentov (nádejných novinárov) a zdokonaľovaním ich schopností v oblasti investigatívnej a nezávlislej žurnalistiky, ktoré budú môcť využívať po zvyšok svojej profesionálnej kariéry; c) kontaktovanie a vzájomné zosieťovanie mladých ľudí po celej krajine prostredníctvom pokračujúcich prednášok o občianskej angažovanosti a ich narastajúceho zapojenia sa do aktivít SCNŽ – nielen ako spotrebiteľov produktov investigatívnej žurnalistiky ale predovšetkým ako jej priamych aktérov, ktorí na tomto základe prijímajú svoje volebné rozhodnutia.

Projekt SCNŽ je postavený na troch pilieroch. Prvým je samotné centrum, ktoré sa bude venovať podpore a praktickému výkonu nezávisleho investigatívneho novinárstva na Slovensku. Centrum povedie tím skúsených novinárov. Tento tím bude nielen pravidelne pripraviť a uverejniť články investigatívneho charakteru, ale bude aj starostlivo dozerať na budovanie a činnosť podporného tímu mladých nádejných novinárov. Centrum nadviaže partnerské vzťahy s ďalšími inštitúciami venujúcimi sa investigatívnej a nezávislej žurnalistike po celom regióne, s ktorými bude spolupracovať na cezhraničných reportážach, predovšetkým na témy korupcie a organizovanému zločinu. Centrum bude poskytovať vzdelávacie kurzy investigatívneho novinárstva a organizovať letnú školu, kde sa miestni reportéri a študenti z celého Slovenska budú môcť priučiť praktickým zručnostiam, ktoré vyžaduje tento druh žurnalistiky. V neposlednom rade bude prevádzkovať „knižnicu“ zdieľaných súborov pre potreby skúsených investigatívnych novinárov, aby boli kľúčové historické dokumenty a materiály dostupné tým, ktorý ich vedia najlepšie využiť v prospech spoločnosti.

Druhým pilierom projektu je špecializovaná webstránka www.podpovrchom.sk, ktorá už existuje a na ktorej budú zakladateľov ako aj spolupracovníkov centra ako aj kolegovia zo spolupracujúcich inštitúcií zverejňovať bezplatné články a databázy kľúčového významu pre upevňovanie a posilňovanie demokracie (napr. korupcia, financovanie politických strán, vzťahy medzi politikmi a podnikateľmi, vláda zákona).

Tretím pilierom projektu bude pôsobenie na budúcich lídrov z radov nadaných študentov po celej krajine prostredníctvom už bežiaceho programu prednášok a seminárov Toma Nicholsona určených stredoškolákom a vysokoškolákom. Počas tohto programu, ktorý odštartoval v roku 2012 a ktorý finančne podporoval NOS-OSF Bratislava, Nicholson navštívil 62 stredných škôl a univerzít, pričom nazhromaždil databázu kontaktov na viac ako dvetisíc študentov a miestnych aktivistov mimovládnych organizácií.

Prostredníctvom tejto databázy bude centrum pokračovať v aktivizácii a agitácii študentov a aktivistov, ktorých bude povzbudzovať nielen k písaniu vlastných textov o otázkach demokracie – tie budú uverejňované na webstránke podpovrchom.sk – ale aj k upozorňovaniu na relevantné témy a udalosti v oblasti lokálnej demokracie (napr. korupcia v komunálnej politike), na ktorých budú následne pracovať spolupracovníkov centra. V neposlednom rade bude centrum viesť mladých ľudí k využívaniu právnych nástrojov (napr. žiadosti o informácie na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám) v mene výchovy a podpory angažovaných občanov.

Tom Nicholson

Tom Nicholson

Bloger 
  • Počet článkov:  63
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Novinár, ktorému chýba písanie. Prípadne námety na články posielajte prosím na loveniegoril@gmail.comO.Z. Pod Povrchom 2924875041/1100 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu