reklama

Moskovskú misiu SIS vedie bývalý vypudený šéf vojenského spravodajstva

V záujme predchádzania únikom informácií a intrigám slovenská tajná služba pod vedením riaditeľa Jána Valku začala raziť novú politiku, ktorej dôležitým rysom je menovanie bývalých vyšších spravodajských dôstojníkov na lukratívne posty v zahraničí. Bezpečnostní a spravodajskí analytici tejto politike tlieskajú, avšak varujú, že vedenie SIS si rozdeľovaním týchto mastných trafík iba kupuje lojalitu nevhodných ľudí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Dnes si už hocikto len horko-ťažko spomenie na Milana Hudeca, ktorý pred štyrmi rokmi vydržal v horúcom kresle šéfa bývalej Vojenskej spravodajskej služby (VSS) iba jediný búrlivý týždeň, kým rezignoval pod tlakom podozrení, že bol sfalšoval doklady o svojej bezpečnostnej previerke.

V roku 2010, kým sa bývalý vedúci potravinovej predajne Ľubomír Galko (SaS) ešte len zoznamoval so svojimi novými povinnosťami ministra obrany, sa Hudecova zbabraná nominácia dostala na titulné stránky novín a opozičný vodca Róbert Fico sa na jej príklade všemožne snažil spochybniť Galkovu pripravenosť na jeho post. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Minister obrany ako aj pán Hudec vážnym spôsobom ohrozili bezpečnosť tejto inštitúcie a predovšetkým dôveryhodnosť Slovenskej republiky vo vzťahu k partnerom, ktorých máme v Severoatlantickej aliancii,“ tvrdil Fico na vlnách TA3 v auguste 2010. „Došlo k hrubému porušeniu zákonov v oblasti, ktorá je pre Slovensko najcitlivejšia.“

Vo svetle týchto slov znie minimálne ako irónia, že špiónska kariéra toho istého Hudeca, ktorého Fico označil za hrozbu pre bezpečnostnú a medzinárodnú povesť Slovenska, chytila druhý dych práve v čase druhej Ficovej vlády.

Podľa viacerých zdrojov zo slovenských spravodajských kruhov Hudec po voľbách 2012 najskôr slúžil ako námestník riaditeľa rozviedky Slovenskej spravodajskej služby (SIS), ktorá spadá do pôsobnosti predsedu vlády. Toto leto sa stal pridelencom SIS v Moskve, čo je lukratívny post, ktorého držiteľ je zodpovedný za kvalitu oficiálnych vzťahov medzi SIS a jej ruskými náprotivkami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Fico mal vraj na mysli Galka, nie Hudeca

Podstata vtedajšej Ficovej kritiky na adresu Hudecovho menovania na post vo VSS spočívala v tom, že bola unáhlená a že hoci Hudec nedisponoval potrebnou previerkou, „dostal vstup do zakrytej časti [VSS]. To znamená, mohol sa oboznamovať s ľuďmi, ktorí majú dve mená.“ Potom, čo Galko a Hudec zistili, že pri menovaní urobili chybu, sa podľa Fica vraj snažili situáciu riešiť korupčným spôsobom. „Minimálne jednému z odvolaných funkcionárov VSS bolo ponúknuté, aby sa všetko ututlalo, že dostane funkciu s vyšším príplatkom za výkon služby a dostane prepožičanie vyššej vojenskej hodnosti plukovník,“ tvrdil Fico. „Ponúkali mu viacero alternatív v snahe presvedčiť ho, aby mlčal.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Inšpekcia Ministerstva obrany neskôr zistila, že Hudec neporušil žiadny zákon, zatiaľ čo Vojenská prokuratúra ho očistila od podozrení z korupcie a nátlaku. „Skutok sa nestal,“ znel verdikt.

Dnes Úrad vlády SR tvrdí, že Ficova kritika v skutočnosti nebola namierená proti Hudecovi. „Predmetom kritiky zo strany Roberta Fica bol nekompetentný postup vtedajšieho ministra obrany Ľubomíra Galka pri udeľovaní previerky,“ napísali z tlačového oddelenia. Galko si však na to spomína trochu inak. „To určite nie [je pravda], veď Fico [Hudeca] mlátil jak žito. Tam sa niečo muselo udiať.“

Ani SIS neobjasnila, za akých okolností Hudeca prijala do služby – podľa všetkého na vysokom poste – a následne vyslala do Moskvy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Jednou z podmienok prijatia príslušníka do služobného pomeru je absolvovanie bezpečnostnej previerky najvyššieho stupňa, to znamená, že každý príslušník v služobnom pomere ju musí mať,“ napísal hovorca SIS Branislav Zvara a dodal, že sa nesmie vyjadrovať k identite žiadneho príslušníka SIS. „Navyše sa previerky v presne definovaných pravidelných intervaloch opakujú, resp. v prípade objavenia sa informácií, ktoré spochybňujú bezpečnostnú spoľahlivosť príslušníka, sa previerky ad hoc otvárajú a realizujú v čase, keď sa takéto informácie objavia.“

Návrat v drese SIS

Toľko oficiálne reakcie. No kľúčová otázka ostáva nezodpovedaná: Ako sa zneuctený Hudec mohol stať vyšším dôstojníkom SIS? A jedna možno ešte dôležitejšia: Prečo ho tajná služba vyslala do Moskvy, keď podľa ľudí, ktorí ho poznajú, nie je odborníkom na Rusko a nehovorí plynulo po rusky?

Niektorí zasvätenci pripisujú impozantný reštart Hudecovej spravodajskej kariéry jeho údajným dobrým vzťahom so súčasným šéfom SIS Jánom Valkom. Po svojej rezignácii z postu šéfa VSS v auguste 2010 sa Hudec stal vedúcim odboru bezpečnosti a krízového riadenia na Ministerstve hospodárstva, ktoré vtedy viedol Juraj Miškov (SaS). Práve na tomto poste sa vraj zoznámil s Valkom, ktorý bol až do decembra 2010 predsedom predstavenstva Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS), ktorej 100-percentným akcionárom je práve ministerstvo, a až do apríla 2011 sedel v dozornej rade spoločného podniku medzi JAVYS a ČEZ.

Podľa zdrojov zo spravodajských kruhov Hudec už ako námestník riaditeľa rozviedky SIS údajne prejavil záujem o post vedúceho rozviedky. Jeho ambíciám určite príliš nepomohol korupčný škandál, ktorý prepukol v lete 2012 a v ktorom vysokí predstavitelia VSS a VOS čelili podozreniam z tunelovania miliónov z rozpočtu VSS. Až do roku 2008 Hudec slúžil ako námestník riaditeľa „zakrytej časti“ VSS, ktorá riadi tajných agentov; jeho priamym nadriadeným bol Marek Dovčík, ktorý bol do škandálu priamo zapletený.

Napokon však vrcholný post nepripadol ani Hudecovi ani Jozefovi Mičietovi, bývalému policajtovi, ktorý tiež slúžil ako námestník riaditeľa rozviedky SIS. Rybník obom vypálil Roman Mockovčák, diplomat a bývalý dôstojník federálnej spravodajskej služby FBIS so skúsenosťami z Paríža, Washingtonu a Bruselu. „Mockovčák bol dobrou voľbou, má dobrú povesť a vzťahy s hlavnými západnými partnermi Slovenska,“ povedal mi istý zdroj z prostredia spravodajských služieb. „Zo strany Ficovej vlády to bol chytrý ťah, ako vyleštiť svoju prozápadnú reputáciu.“

Lojalita na prvom mieste

Hudeca napokon vyslali do Moskvy ako pridelenca SIS alebo „styčného dôstojníka“, napriek tomu, že ľudia, ktorí ho poznajú, upozorňovali, že nie je ideálnym adeptom na tento post. „Nie je to odborník na tému Rusko, nie je na [túto pozíciu] jazykovo ani mentálne vybavený; navyše, keď si vypije, má tendenciu byť nediskrétny s vyjadreniami na verejnosti, čo by mohlo dať Rusom argumenty, ako ho skompromitovať,“ povedal zdroj, ktorý ho dobre pozná.

Podľa mojej informácie, Hudec už bol pokarhaný za telefonáty v podnapitom stave svojim známym, krátko po jeho príchode do Moskvy. Vraj sa sťažovalo viacero ľudí.

Podľa hovorcu SIS Zvaru sa musia všetci styční dôstojníci SIS pred svojím vyslaním do zahraničia podrobiť prísnej príprave. „Čo sa týka príslušníkov, ktorí v zahraničí zastávajú pozície tzv. styčných dôstojníkov, podmienkou ich vycestovania je, že všetci musia prejsť odbornými školeniami a prípravou potrebnou na zastávanie takejto pozície a teda musia spĺňať všetky kritériá kladené na tieto pozície.“

Ako pridelenec SIS by mal byť Hudec v Moskve akreditovaný ako styčný dôstojník SIS pre styky s FSB a SVR, t.j. kontrarozviedkou a rozviedkou Ruskej federácie. V popise práce bude mať boj proti terorizmu ako aj oficiálne kontakty a vzťahy medzi vyššími dôstojníkmi slovenských a ruských tajných služieb. Pridelenci SIS obyčajne pracujú na slovenských veľvyslanectvách v zahraničí, napríklad v pozícii druhého alebo tretieho konzula, a neriadia sieť „ilegálnych“, t.j. neakreditovaných špiónov, ktorých Slovensko v danej krajine môže mať (tí dostávajú rozkazy priamo z centrály SIS na Slovensku). „Dôvod je jednoduchý – pridelenec je v hostiteľskej krajine pod neustálym dohľadom a akýmkoľvek kontaktom s ilegálnymi [špiónmi] by riskovali ich vyzradenie,“ povedal zdroj.

Post pridelenca je zaujímavý aj pre plat, ktorý k nemu patrí. Ľudia znalí Hudecovej odbornej kvalifikácie ako aj jeho manželského a rodinného stavu odhadujú, že jeho plat sa môže pohybovať medzi sedem a osem tisíc eur mesačne, čo je síce menej ako pred finančnou krízou ale zároveň vyše dvojnásobok toho, čo by bol zarobil na Slovensku.

„Pozícia styčného dôstojníka je čosi, čo by sa mohlo nazvať trafikou,“ povedal nemenovaný zdroj so skúseností v spravodajskom prostredí. „Všetky spravodajské služby to robia, iba SIS bola [v tomto ohľade] až doteraz iná. [Bývalí riaditelia Ladislav] Pittner, [Jozef] Magala a [Karol] Mitrík [po svojom nástupe] všetci spustili plošné čistky, aby vykopli ľudí, ktorí slúžili predošlému vedeniu SIS. Samozrejme, že títo ľudia potom zahorkli, čo viedlo k problémom s únikmi informácií a intrigám.“

„Ján Valko je prvým šéfom SIS, ktorý od tejto praxe upustil. Myšlienka je, že ak dáte bývalému vyššiemu spravodajskému dôstojníkovi vysoký plat a pohodlné pracovné zadelenie, nielenže nespraví nič, čo by mohlo kompromitovať jeho nových šéfov, ale zo samej vďaky bude ešte lojálnejší k nim než k svojim bývalým šéfom.

„Je to dobrý systém,“ povedal môj zdroj, „pokiaľ každý, kto dostane takúto trafiku, spĺňa základné kritériá profesionality a skúsenosti.“ 

Tom Nicholson

Tom Nicholson

Bloger 
  • Počet článkov:  63
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Novinár, ktorému chýba písanie. Prípadne námety na články posielajte prosím na loveniegoril@gmail.comO.Z. Pod Povrchom 2924875041/1100 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu