Gorilie nominácie do SISky

Autor: Tom Nicholson | 1.4.2012 o 22:42 | (upravené 1.4.2012 o 23:25) Karma článku: 17,79 | Prečítané:  25754x

Staronový premiér Robert Fico si pred 23 rokmi veľmi nevšímal demokratickú revolúciu. Neskôr akoby si nevšímal ani dianie v byte na Vazovovej 9/a, ani spoločenský význam otázky, či tam niekedy pil kolu s Jaroslavom Haščákom alebo nie. Preto ťažko teraz očakávať, že jeho nominant na šéfa SIS bude iný než typ servilného obchodníka, ktorého poznáme zo spisu Gorila.

 

V posledných týždňov sa hovorilo o štyroch menách ako o možných riaditeľoch tajnej služby: Jozef Magala, ktorý služil ako šéf SIS od 2006 do 2010; Ľubomír Skuhra, ktorý bol veliteľ Vojenského obranného spravodajstva (VOS) v rovnakej dobe; Bratislavský krajský prokurátor Ján Čižnár; a teraz aj výštudovaný účtovník a profesionálny politický nominant Ján Valko.

Aby ste rozumeli, prečo najkvalifikovanejší kandidát (Magala) zrejme neuspeje, treba sa bližšie pozrieť na pomery vo vnútri SMERu. Strana sa skladá z troch skupín: dve skôr „podnikateľské“ (pod vedením Roberta Kaliňáka a Pavla Pašku) a jedna ideologická, združená okolo Mareka Maďariča a Dušana Čaploviča. Magala patrí do tej tretej skupiny (bol dokonca asistent poslanca Maďariča), a možno aj preto sa za jeho éry SIS nenamočila do väčších korupčných škandálov. Maďaričová skupina má však výrazne slabšiu pozíciu oproti kolegom s pozadím politického biznisu.

Táto úvaha necháva preto v hre len Skuhru, Čižnára a Valka. Prvý je síce skúsený a pochádza z bezpečnostného prostredia (podľa zdroja blízkeho Skuhrovi jeho otec, RSDr. Matej Skuhra, bol za komunizmus zástupca riaditeľa policajnej akadémie v Pezinku). Skuhra mladší začal ako pohotovostný policajt, no rýchlo sa dopracoval do OK (skorý predchodca súčasného Úradu boja proti organizovanej kriminalite). Odtiaľ sa dostal do SIS počas éry Ivana Lexu; neskôr pracoval pre Colný kriminálny útvar (CKÚ), kde mal na starosti drogovú agendu (iróniou je, že obchodného partnera jeho bývalej manželky Bohumily Skuhrovej, chytila polícia v roku 1998 na letisku Schwechat s 31 kilami kokaínu, ktoré sa nachádzali v jeho batožine. Išlo o Lymana Zamora, diplomata z Kostariky, ktorý pôsobil na Československu počas komunizmus a neskôr na Slovensku). Z CKÚ sa mal Skuhra vrátiť do SISky, odkiaľ ho v roku 2006 zobrali do VOS. Má dobré vzťahy s Romanom Osuským, ktorého pozná zo SISky ako aj z CKÚ. Za Radičovej vlády Osuský pôsobil ako šéf prvého odboru v rámci kontrarozviedky (tento odbor mapuje organizovaný zločin a ekonomické hrozby štátu). Osuský bol v minulosti spolumajiteľ SBS Peber, ktorých nálepku nájdete na viacerých podnikov v Bratislave a tieto podniky sú spájané s mafiánskou skupinou Takáčovcov. Keď som tieto informácie vypátral minulý rok pre týždenník Trend, človek ktorý sa predstavil ako Osuský mi volal a varoval, že ak článok zverejním, budeme my dvaja „vo vojne“.Článok nájdete tu http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2011/cislo-23/mocni-muzi-v-sis.html

Problém je, že Skuhra má blízky vzťah s Robertom Kaliňákom (Skuhrová spolupracovnička v SIS je Kaliňáková sučasná žena). A keďže Kaliňák už má políciu, stranická centrála neuznala za vhodné, aby mal pod palcom aj SIS. Preto Skuhra dostane možno nanajvýš pozíciu riaditeľa, Kaliňákom proklamovanej spojenej Vojenskej spravodajskej služby a Vojenského obranného spravodajstva.

A čiže v hre na post riaditeľa SIS zostávajú dve mená – Čižnár (47) a Valko (38). Dokonca sú to kamaráti, a veľmi dobre si rozumejú s Ficom (Čižnár je Ficov spolužiak z Právnickej fakulty, promovali v roku 1986). Jaro Čižnár bol horúci kandidát na šéfa SIS už v roku 2006, ale nakoniec post obsadil Magala. Jeden otáznik nad Čižnárom visí a to v otázke, či sa pozná s Liborom Jakšíkom a aký s ním má vzťah (jeden zo šéfov skupiny Jakšíkovcov, stíhaný vo väzbe od roku 2011 za vydieranie a nebezpečné vyhrážanie). Pre určité väzby, ktoré získal  Čižnár v pozíciíšéfa Krajskej prokuratúry v BA, a ako známyprívrženecŠtefana Harabina, je jeho nominácia za šéfa SISky minimálne kontraproduktívna.

Ale v podstate je to jedno, lebo Čižnára a Valka môžeme vnímať ako jednu partiu (Čižnárov brat Peter slúžil s Valkom v predstavenstve JAVYS od roku 2007 do 2010). Rozdiel je len v tom, že Valko nemá vôbec skúsenosti v bezpečnostnom sektore. Študoval odbor účtovníctvo a audítorstvo. Neskôr pracoval ako burzový maklér a na pozícií šéfa oddelenia obchodu v Slovenskej poisťovni. Ako šéf JAVYSu a nominant Smeru, nemal potuchy o jadrovej energetike, ale bol Ficov človek. Keď ho Fico neskôr navrhol ako nominanta Smeru do čela Úradu verejného obstarávania, Radičová Valka odmietla, lebo „nespĺňal dohodnuté kvality odbornosti, skúsenosti a bezúhonnosti... Počas vedenia tohto muža v JAVYSe nevykonala táto inštitúcia žiadne verejné obstarávanie súťažou, ale prostredníctvom tretieho subjektu za 11-tisíc eur mesačne.“A to nebolo všetko. Keď bol Valko šéf JAVYSu, dostalo občianske združenie blízke Ficovmu bratrancovi 210-tisíc eur na opravu Topoľčianskeho hradu. Práce robila firma Style-Mont, v ktorom figuroval Ficov strýko Ladislav Rybanský. Za Valka JAVYS tiež umožnilo firme Korema zarobiť si 143 miliónov korún na predaji nehnuteľnosti. Spolumajiteľ Korema bol príbuzný Ľubomíra Blaška, ktorý v minulosti daroval Smeru 32 miliónov korún.

Tak prečo by ho potom dali do kresla šéfa tajnej služby? Pre odpoveď sa treba vrátiť do momentu, keď sa o Valkovi hovorilo ako o novom ministrovi hospodárstva. Podľa dobrého informovaného zdroja, Valko – ktorý vraj nenavidí údajného sponzora Smeru Jozefa Brhela – mal povedať Brhelovi, že nech zabudne na vplyv v podnikoch (SE, SEPS, BAT...) pod jeho ministrovaním. Brhel sa vraj razantne sťažoval u Fica, a výsledok bol, že Valko stratil perspektívu na kresle hospodárstva. A Fico, aby si zachránil tvár ho chce dať do SISky.

Strana Smer vyhlásila pred voľbami, že nebude nominovať nikoho z Gorily do štátnej funkcie. Ale keby Fico skutočne nominoval Valka do vedenia SISky, bolo by to len pokračovanie v Gorilích metódach. Metódy, ktoré stoja za vymenovaním už väčšiny Ficovej vlády.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?