Libor Jakšík a jeho známosti v radoch polície (atď.)

Autor: Tom Nicholson | 30.4.2013 o 21:16 | (upravené 30.4.2013 o 23:00) Karma článku: 13,96 | Prečítané:  47180x

Libor Jakšík, ktorého meno polícia dlho skloňovala v súvislosti s organizovaným zločinom v Bratislave, bol prednedávnom už druhý raz v tomto roku uznaný nevinným z vydierania a prepustený z väzby. Bez ohľadu na to, aké presvedčivé boli dôkazy proti nemu, verdikty súdov zvádzajú k špekuláciám, či obžalovanému „nepoľahčili" jeho bohaté kontakty v kruhoch polície, prokuratúry a súdnictva.

Libor Jakšík a jeho brat Ivan pridali svoju vlastnú kapitolu do análov organizovaného zločinu v Bratislave. Polícia sa domnieva, že „Jakšíkovci" postupne prevzali operácie po mafiánovi Jozefovi Svobodovi, ktorý bol zavraždený v roku 2004, a dnes pokračujú v úzkej spolupráci s organizovanou skupinou Takáčovcov.

No zatiaľ čo Ivanova hviezda, zdá sa, neprestajne stúpa - počas nemilosrdnej vojny gangov v hlavnom meste pred takmer desiatimi rokmi preživší mafiáni údajne zvažovali zjednotenie práve pod jeho vedením - Libora v roku 2011 postretli ťažkosti, keď skončil vo vyšetrovacej väzbe na základe obvinení z vydierania a nebezpečného vyhrážania.

Ako súčasť vyšetrovania Libora Jakšíka špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici povolil polícii odpočúvať jeho telefón s účinnosťou od 2. júna 2010. Zhotovené prepisy následných rozhovorov naznačujú, že Libor Jakšík udržiava celú sieť kontaktov, ktoré siahajú vysoko do radov polície, Kancelárie generálneho prokurátora SR a ďalších zložiek súdnej moci.

Kolegovia od polície

Medzi najvplyvnejšie ryby v tejto sieti patrí Stanislav Jankovič, bývalý viceprezident Policajného zboru SR (PZ SR), ktorý dnes robí poradcu ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Po minuloročných voľbách sa Jankovič krátko spomínal ako kandidát na policajného prezidenta.

Podľa prepisu telefonickej konverzácie, ku ktorej údajne prišlo medzi Liborom Jakšíkom a Jankovičom dňa 3. júna 2010 - čiže na druhý deň po spustení odpočúvacej operácie - bol Jakšík očividne ustarostený pre prípadné ťažkosti zo strany polície. „Mám také informácie [o útokoch] na moju osobu cez útvary, ktoré vlastne ty máš pod palcom, tak ja to cítim ako takú určitú, čo ja viem, nejaké nebezpečie alebo nejaké ohrozenie existencie," nadhodil Jakšík. „Ja to potrebujem si vyriešiť, aby som ja tiež nespravil nejakú chujovinu, s tým, že z nejakého pocitu, aby som tiež zbytočne ja sa nesnažil nejako chrániť tak, že sa budem musieť radiť pomaly s právnikmi alebo čo." Následne tvrdí, že svoje informácie si overil „minimálne z piatich, keď nie viacerých strán", a vraví Jankovičovi, že počul, „že si strašne brutálne nasratý, že to sa musíme stretnúť."

Podľa údajného prepisu, ktorý je zachytený na troch stránkach (č. 1803 až 1805) spisu pod spisovou značkou ČVS: PPZ-146/BOK-B-2010, Jankovič vraví Liborovi, že mu nemôže pomôcť v žiadnom policajnom vyšetrovaní. „Pod krídlami zrovna nemám tie útvary, to nie sú moje útvary; keby som [mal], už na to prišlo." Policajným útvarom, ktorý Jakšíka vyšetroval, bol v skutočnosti Úrad pre boj s organizovanou kriminalitou (ÚBOK) na PZ SR, zatiaľ čo Jankovičove páky siahali najmä k dopravnej polícii.

Jankovič ubezpečuje Jakšíka, že sa naňho nehnevá. „Keby som bol brutálne nasratý na teba, tak nezdvihnem ani teraz, ani ti nezavolám, to je za prvé." Libor chce od Jankoviča počuť, „že všetko je v poriadku, že nikto nič neni nikomu dlžný", vysvetľujúc, že „ja tu nebudem vyzerať jak nejaký idiot, ktorý nedodrží slovo, ktorý niečo je dlžný."

To „niečo" medzi dvoma mužmi, čo malo zostať „nevyriešené", nie je počas rozhovoru nijako objasnené. Ale nech to je čokoľvek, obaja sa zhodujú, že už to hodili za hlavu. „Ja neviem o tom, že by sme my mali nejaké spory alebo nejaké niečo nevyriešené medzi nami," vraví Jankovič.

Podľa údajného prepisu Jankovič niekoľkokrát opakuje, že nemá dôvod sa na Libora hnevať, ale zdôrazňuje, že teraz sa s ním nemôže stretnúť, aby si to vysvetlili. „Môžeme [sa stretnúť], ale určite nie tento alebo na budúci týždeň, lebo mám teraz totálny blázninec. Dobre? Keď tak potom, po voľbách."

Počas nášho rozhovoru dňa 30. apríla Jankovič priznal, že Jakšíka pozná. „Slúžili sme spolu na okresnej polícii Bratislava III, nepopieram, že ho poznám."

Podľa zdroja z prostredia Kancelárie generálneho prokurátora SR z prepisov ďalších rozhovorov obsiahnutých v spise vyplýva, že Jankovič Jakšíkovi pomáhal počas súdneho sporu o vlastníctvo značky minerálnej vody Mitická. Ten istý zdroj tiež potvrdil, že Jakšík sa napokon s dnešným vlastníkom Mitickej Slavomírom Hatinom dohodol na mimosúdnom vyrovnaní v údajnej výške 150 miliónov korún (4,98 milióna eur). „Nie, o Mitickej sme sa nikdy ani nebavili," povedal Jankovič.

Exkolega v SIS

Podľa rovnakého spisu mal Jakšík tiež komunikovať so súčasným námestníkom riaditeľa tajnej služby Ľudovítom Mihálom. V čase ich údajných rozhovorov bol Mihál policajným pridelencom v Prahe, kde Jakšík vraj chcel otvoriť ďalšiu reštauráciu svojej bratislavskej značky Red Café.

Jankovič potvrdil, že Jakšík s Mihálom sa tiež poznajú zo spoločnej služby v PZ SR. Z vedenia tajnej služby prišla odpoveď, že o Mihálovi nepochybujú. „Je totiž ľahké, lacné a žiaľ aj populárne škandalizovať kohokoľvek, kto vo svojej predchádzajúcej profesii prišiel do kontaktu, alebo mohol prísť do kontaktu s rôznymi osobami, najmä ak mohli mať v minulosti identického zamestnávateľa," napísal hovorca SIS Branislav Zvara. „Napríklad aj s osobou, ktorú uvádzate. Dodávame, že nebudeme komentovať ani prípadné ďalšie pokusy o opakovanie medializovaných konštrukcií o námestníkovi riaditeľa SIS" (celé vyjadrenie si môžete prečítať na konci tohto blogu).

Kamarát na GP, obhajca u Harabina

Podľa prepisov mal Jankovič 10. júna 2006 poslať Liborovi Jakšíkovi nasledovnú sms správu: „Ahoj, kamarát je práve u g.p." S troškou fantázie sa dá tipovať, že skratka „g.p." mohla znamenať generálneho prokurátora, ktorým v tom čase ešte bol Dobroslav Trnka. Keďže správa bola odoslaná o 09:07, je možné, že v Kancelárii GP ešte stále existuje zoznam ľudí, ktorí boli v to ráno u Trnku prijatí. Hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová však odmietla prezradiť, či sa to dá zistiť.

„Vyšetrovací spis je v súčasnosti súdnym spisom Okresného súdu Bratislava I, kde trestné stíhanie obžalovaného Libora J. a spol. nebolo právoplatne ukončene (prokurátorka podala proti oslobodzujúcemu rozsudku odvolanie), preto sa k rozsahu spisu a dokazovania nebudeme vyjadrovať."

Jedným z ľudí, ktorí sú vnímaní ako kamaráti Dobroslava Trnku, je aj bratislavský podnikateľ Marián Kočner. Kočnerov rozhovorov s Liborom Jakšíkom z inkriminovaného obdobia tiež tvorí súčasť vyšetrovacieho spisu. Podľa Kočnera sa však s Jakšíkom nebavili o vybavení veci u Trnka. „Ja som s Liborom Jakšíkom volal a stretli sme sa v tom období možno štyri, päť krát, ale všetko sa tykalo Mitickej," povedal v našom rozhovore. „On hľadal rozumy, čo by mohol s Mitickou spraviť a ako bývalý majiteľ Korytnickej som mu odporučil, že nech to predá, že na tom sa nezbohatne. To bolo všetko."

Pred dvoma mesiacmi som informoval o existencii ďalšieho prepisu konverzácie z rovnakého vyšetrovacieho spisu, v ktorom figuruje človek z okolia Libora Jakšíka (pozri http://nicholson.blog.sme.sk/c/321709/Jaromir-Ciznar-a-jeho-neprokuratorske-okolie.html). Išlo o bývalého dopravného policajta Bohuslava Coriča, ktorý mal povedať Liborovi, že práve bol piť so skupinou ľudí, v ktorej bol nejaký Čižnár. „A vieš, ja Jara milujem," dodal. Na to hovorca bratislavského krajského prokurátora Jaromíra Čižnára odpovedal, že: „JUDr. Jaromír Čižnár sa s osobou menom Libor Jakšík nepozná, nikdy sa osobne nestretli. Osobu menom Bohuslav C. pozná ako bývalého policajta, neudržiava s ním žiadne kontakty a zdôrazňuje, že nezodpovedá za jeho prejavy v rámci komunikácie s inými osobami."

Z vyšetrovacieho spisu priamo nevyplýva, že by Libor Jakšík komunikoval so sudcami. Avšak jeho právnym zástupcom v spore o Mitickú bol človek, ktorý aspoň v minulosti mal blízko k súčasnému predsedovi Najvyššieho súdu SR Štefanovi Harabinovi. Ide o Mariána Košúta, ktorý slúžil Harabinovi ako šéf kancelárie v roku 2006, keď bol Harabin ministrom spravodlivosti. Košút, ktorý do roku 1991 pôsobil ako sudca, sa už dlho pozná s oboma bratmi Jakšíkovcami. Ako svoju kanceláriu stále uvádza priestor v Petržalke, ktorý patrí Liborovi Jakšíkovi.

O Liborovi bez Libora

Zdroj z prokuratúry povedal, že polícia zrejme zachytila aj iné dôkazy o tom, že Libor Jakšík mal vplyvné kontakty v prostredí orgánov činných v trestnom konaní. Zistila napríklad, že viackrát večeral s vysokopostavenými policajtmi a prokurátormi, alebo že mal doma policajné uznesenie o začatí trestného stíhania. „To, že jeho komunikácia s Jankovičom či Mihálom sa stala súčasťou vyšetrovacieho spisu, i keď sa nebavili o ničom trestnom, zrejme súviselo s tým, že policajti možno chceli zabrániť tomu, aby sa tento prípad rozkúskoval a zamietol pod koberec."

Sám Libor Jakšík nechcel svoje kontakty príliš rozoberať. „Nie je tu," povedal človek, ktorý zodvihol jeho telefón po druhom oslobodzujúcom verdikte pred mesiacom. Keď som sa opýtal, s kým hovorím, odpovedal stručne: „To je jedno, kto to je."

Jeho súčasný právny zástupca Roman Balco povedal, že Jakšík sa teraz nebude k ničomu vyjadrovať. „Nechce nič povedať a už vôbec nič medializovať."

Hovoril som s STANISLAVOM JANKOVIČOM

Viete niečo o prepise rozhovoru z 3. júna 2010, v ktorom ste mali komunikovať s Liborom Jakšíkom?

„Počul som o nejakej nahrávke alebo prepise z roku 2010, keď som bol dosť stredobodom pozornosti kvôli iným veciam, ale nikdy som ho nevidel."

Z neho je zrejmé, že s Liborom Jakšíkom sa poznáte už dlhšie. Tykáte si.

„Ja nebudem nikdy popierať, že ho poznám. Kedysi sme spolu robili [na polícii], bolo to v roku 1992 alebo 1993, keď som bol na Okresnom riaditeľstve Bratislava III. V tom čase Libor Jakšík robil na výcviku, bol výcvikár na trojke a operatívec, ja som bol radový referent."

Zrejme ste poznali aj Liborovho brata Ivana, tiež bol výcvikár.

„Áno. Obidvoch."

Z toho údajného rozhovoru z roku 2010 vyplýva, že ste mali v minulosti nejaký spoločný biznis. Jakšík hovorí, že nechce zostať nikomu nič dlžný, vy zase, že nič nemáte nedoriešené. O čom ste sa bavili? Mám informácie, že sa to mohlo týkať kauzy minerálnej vody Mitická.

„V tom čase som bol síce viceprezident, ale pre poriadkovú a dopravnú políciu, hranice som riešil, takže absolútne som nemal dosah na vyšetrovanie. Neviem, v čom som mu mohol pomáhať. Netuším, o čo mohlo ísť. To, že Libor mal na mňa číslo, to číslo má sto ľudí, dvesto, tristo, ani neviem. Nepopieram, že sme sa stretli, lebo Libor mal Red Café na Račianskom mýte, čo bola najbližšia kaviareň pri policajnom prezídiu. Bežne sme tam chodili, či na obed či na nejaké stretnutie, tak sme sa občas stretli, videli sme sa."

Aký bol charakter vášho vzťahu?

„Ahoj, nazdar, dovidenia."

Ako vnímate bratov Jakšíkovcov? Podľa rôznych tzv. mafiánskych zoznamov sú evidovaní ako poprední členovia bratislavského podsvetia.

„Podľa toho, čo v poslednom čase vychádza najavo, jednoznačne museli v niečom lietať. Asi neboli čistí. Ale vychádzam z prezumpcie neviny."

Týždeň po tomto rozhovore ste mali poslať sms správu Jakšíkovi s textom „ahoj, kamarát je práve u g.p." Mohol byť tým kamarátom Marián Kočner?

„Pre mňa Maroš Kočner nie je kamoš. To určite nie. Kočnera poznám, stretli sme sa párkrát, ale to je všetko."

Zrejme bol v kontakte aj s Ľudovítom Mihálom, vtedy policajným pridelencom v Prahe.

„Je to možné, s Ľudovítom sa takisto poznal Libor z toho obdobia. Takže nevidím problém v tom, pokiaľ sa Libor na neho obrátil, je možné, že mu v niečom pomohol."

Libor Jakšík má zrejme dobré kontakty na ľudí z policajných, prokurátorských a možno aj sudcovských kruhov. Mohli mu tieto kontakty pomôcť pri jeho aktivitách?

„Slovensko je veľmi malé, každý každého pozná."

Ale je predsa rozdiel medzi tým, keď policajt niekoho pozná a keď mu poskytne dôverné informácie o tom, či je pod drobnohľadom a tak ďalej.

„Je to možné. Nepoviem, že nie."

Čo sa stalo medzi bratmi Jakšíkovcami? Je zrejmé, že sú už dlhšie pohádaní.

„Netuším absolútne, nesledujem ich vzťahy. Pravdepodobne peniaze, čo inšie?"

 

Odpoveď SIS:

 

Vážený pán redaktor,

 

je Vám určite dobre známe, že SIS spravidla „zásadne" neodpovedá na otázky personálneho charakteru. Pre tento prípad zvýšeného záujmu však urobíme výnimku a uvádzame nasledovné:

SIS môže potvrdiť, že plk. Ľudovít Mihaľ po ukončení bezpečnostnej previerky a vzniku oprávnenia na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami stupňa utajenia Prísne tajné, ako aj po splnení ďalších zákonných kritérií pre prijatie do služobného pomeru vykonáva funkciu námestníka riaditeľa SIS.

Zároveň Vám oznamujeme, že ani pri najlepšej vôli nevieme a ani nedokážeme seriózne odpovedať na otázku, v ktorej sa odvolávate na niečo, čo nazývate „súčasť vyšetrovacieho spisu." K Vami uvádzanému „materiálu a jeho súčasti" totiž nemáme preukázanú žiadnu dôveryhodnosť, originalitu či pravdivosť, a ani nám nie sú známe okolnosti, ako ste sa k materiálu, na ktorý poukazujete dostali Vy.

V súvislosti s Vašimi otázkami môžeme konštatovať, že na osobu námestníka SIS registrujeme opakované mediálne útoky, ktoré je možné označiť len za konštrukciu a provokáciu. Je totiž ľahké, lacné a žiaľ aj populárne škandalizovať kohokoľvek, kto vo svojej predchádzajúcej profesii prišiel do kontaktu, alebo mohol prísť do kontaktu s rôznymi osobami, najmä ak mohli mať v minulosti identického zamestnávateľa. Napríklad aj s osobou, ktorú uvádzate. Dodávame, že nebudeme komentovať ani prípadné ďalšie pokusy o opakovanie medializovaných konštrukcií o námestníkovi riaditeľa SIS.

Veríme, že táto výnimka z nášho inak zásadného, v novinárskej obci síce nepopulárneho, ale notoricky známeho postoja k personálnym otázkam uspokojí Váš záujem.

S pozdravom,

PhDr. Branislav Zvara

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Premiér obchádza ministerstvo, Gröhling by mohol Matovičov plán blokovať

Do Vianoc by mali otvoriť aj školu, kam chodia Matovičove dcéry.

Dobré ráno

Dobré ráno: Zatýkalo sa aj po Mečiarovej vláde, podstatný bude až rozsudok

Čo to vypovedá o štáte v ktorom sme žili?


Už ste čítali?