Vojenská rozviedka – Greatest Hits, 3. Časť

Autor: Tom Nicholson | 28.7.2013 o 20:17 | (upravené 28.7.2013 o 22:11) Karma článku: 20,28 | Prečítané:  15114x

Minulý týždeň bol Roman Mikulec na policajnom výsluchu. Ako bývalý šéf Vojenskej spravodajskej služby (VSS) mal vypovedať k údajnému tunelovaniu VSS za prvej Ficovej vlády.

V tejto bytovke bolo VSS údajne prinútené predať lukratívny byt za polovičnú cenu.V tejto bytovke bolo VSS údajne prinútené predať lukratívny byt za polovičnú cenu.Tom Nicholson

Pripomínam, že podľa interného auditu VSS, ktorý vznikol za vlády Ivety Radičovej, Mikulcov predchodca Juraj Šebo a jeho zástupca Ľubomír Benkovský spolu s vtedajším riaditeľom Vojenského obranného spravodajstva (VOS) Ľubomírom Skuhrom mali „ako organizovaná skupina manipulovať s finančnými prostriedkami VSS tak, že z toho mali osobný prospech oni alebo aj tretie osoby".

Pri Mikulcovom výsluchu sa však podľa mojich informácií vyšetrovateľ sústredil nie na obsah správy o tunelovaní VSS, ale skôr na formálne záležitosti typu, odkiaľ čerpal Mikulec svoje informácie a prečo ku kauze nebol založený vyšetrovací spis (odpoveď: lebo nešlo o formálne vyšetrovanie, ale o audit pre interné potreby VSS).

Pritom v kauze VSS, ide o mimoriadne dobre zdokumentovanú sériu podozrivých transakcií. Vo svojom treťom blogu venovanému tunelovaniu VSS by som preto chcel vyšetrovateľom opäť poskytnúť pomocnú ruku k nadobudnutiu chýbajúcej dôvery k obsahu Mikulcovej správy.

Chata Buková

Nákup, rekonštrukcia a následný predaj chaty v rekreačnej oblasti Buková (obec Plavecký Peter) je  klasickým príkladom podozrivých transakcií, o ktorých hovorí správa VSS.

Koncom roku 2006 sa VSS rozhodlo, že pre potreby svojich agentov kúpi „konšpiračnú chatu" do 70 km od Bratislavy. Napriek tomu, že sa mohli rozhodnúť pre akúkoľvek chatu v tejto vzdialenosti, vybrali si chatu v Bukovej, ktorá patrila bývalému zástupcovi riaditeľa VSS Dušanovi Zollerovi (vo funkcii za druhej Dzurindovej vlády). Kúpna cena bola 1,5 milióna korún.

Následne v máji 2007 VSS na základe rozhodnutia zástupcu riaditeľa Benkovského investovala skoro 800 tisíc korún na rekonštrukciu chaty. Firma, ktorá mala na starosti rekonštrukciu sa volala A-Studio. Rovnaká firma vraj realizovala úpravy pozemku a oplotenie na dome Ľubomíra Benkovského v roku 2007 v hodnote 3,2 milióna korún.

Koncom roka 2008 sa však stalo nešťastie. Vraj na strechu chaty padol strom počas veternej kalamity. Cena škôd sa podľa laického odhadu predstavovala 120 tisíc korún.

Ďalej citujem zo správy: „Škody však neboli zdokumentované fotograficky na základe deklarovanej výhovorky, že osoba, ktorá sa zúčastnila prvotného odstraňovania škôd nemala so sebou fotoaparát (samozrejme sa to už nedalo urobiť v nasledujúcich dňoch:) ). Vyšetrovaním skutočností uvedených v písomnosti sa zistilo, že osoba, ktorá sa mala zúčastniť odstraňovania škôd tam v uvedenej dobe nebola a popisovaných činností sa nezúčastnila. Na základe zistených skutočností bola situácia opisovaná v písomnosti účelovo vymyslená s cieľom znížiť cenu objektu."

Bola navrhnutá radikálne znížená cena na odpredaj. „S odpredajom súhlasím," napísal Benkovský do interného dokumentu VSS 15.decembra 2008, „nie však za cenu nižšiu ako 500 tisíc korún. Povoľujem nájsť vhodného záujemcu aj s využitím osobných kontaktov."Chata_Bukova.jpg

Už po dvoch týždňoch bola chata odpredaná za 510 tisíc korún. Kupec bol Marián Blaško, ktorý je podľa správy „bývalý príslušník policajného zboru a pravdepodobne priateľ Benkovského".

Keď som dnes (28.júla) chatu navštívil, nikto nebol doma. Strecha bola pôvodná a nemala znaky žiadnej rekonštrukcie ani škody. Susedia mi ukázali starú katastrálnu mapu, na ktorej bolo uvedené meno Dušan Zoller, pri čom potvrdili, že súčasný majiteľ sa volá Blaško. Viacerí susedia si na žiadny pád stromu na strechu chaty nepamätali. „Snáď niečo také by som si všimol," povedal jeden z nich.

Podľa správy VSS, „uvedeným fingovaným úkonom bola VSS spôsobená odhadovaná škoda 1,75 milióna korún."

S Mariánom Blaškom sa mi nepodarilo spojiť. Podľa CV zverejneného na internete, ide o riaditeľa sekcie Ministerstva hospodárstva za tretej Mečiarovej vlády a neskôr riaditeľa sekcie kontroly na Ministerstve výstavby za prvej Ficovej vlády.

Byt v Piešťanoch

Podľa správy VSS Benkovský schválil aj nákup 2,5 izbového bytu pre svojich agentov. Začiatkom roka 2008 zaplatilo VSS za byt v Piešťanoch 2,5 milióna korún a následne do jeho rekonštrukcie investovalo vyše 700 tisíc korún, pričom išlo o novostavbu.

Opäť po pol roku bolo všetko inak. Tentoraz síce nespadol strom, ale vraj došlo k „dekonšpirácií" bytu. V internom doklade VSS zo dňa 19.júna 2008, Benkovský schvaľuje predaj bytu za 1,5 milióna korún. Ako dôvod náhleho predaju sa uviedlo, že „uvedený konšpiračný byt poznali vybrané agentúrne prostriedky, s ktorými bola alebo bude ukončená agentúrna spolupráca".

Podľa Mikulcovej správy „táto skutočnosť sa nezakladala na pravde, pretože menovaní spolupracovníci sa v uvedenom objekte nikdy nemohli nachádzať, pretože bola s nimi ukončená spolupráca skôr... argument bol účelový".

Spis k bytu bol prevedený na VOS, ktoré následne byt predalo Zuzanej Sojkovej. Podľa Mikulcovej správy je Sojková „pravdepodobne osobnou priateľkou Benkovského". Predajná cena bola 1,52 milión korún, čo bolo menej ako polovica sumy, ktorú VSS do bytu investovalo.

V správe VSS nevysvetlili, ako zistili, že Sojková je priateľkou Benkvoského. Podľa bývalého príslušníka VOS však Benkovský a Sojková boli vraj spolu v Chorvátsku a počas tejto návštevy údajne stratila Sojková svoje doklady. Príslušník VOS bol ten, ktorý ich musel vyhľadať.

Keď som Sojkovej pred dvomi týždňami zavolal, ospravedlnila sa, že nemôže hovoriť a poprosila ma, aby som jej zavolal za hodinu. Odvtedy nezdvíha telefón a nereaguje na moje sms správy. Byt, ktorý teraz vlastní ona sa nachádza blízko vlakovej stanice v Piešťanoch. Susedia hovoria, že sa tam nikto nezdržuje: „Sme tu štyri roky a nikoho sme tam ešte nevideli," povedal mladý muž. Byt zvonku pôsobí zanedbane, zábradlie na balkóne je zhrdzavené a okná sú hrubo zaprášené.

Predaj aut

Počas prvej Ficovej vlády malo dôjsť aj k fingovanému nákupu motorových vozidiel. Podľa správy VSS spôsob, akým to zrealizovali bol nasledovný: najprv Benkovský objednal v máji 2010 dve autá Toyota Land Cruiser od spoločnosti PPC Team Plus, spolu v hodnote 120 tisíc eur. Za objednávku zaplatil vo forme 100% zálohy.

O mesiac neskôr však boli parlamentné voľby, ktoré vyhrala Radičovej vláda a ktoré zrejme spečatili aktivity tandemu Benkovský-Šebo.

Mesiac po voľbách Benkovský objednávku zrušil, ale pretože zároveň zabezpečil odberateľov na obe vozidlá, vraj mu bola vrátená záloha v plnej výške. Technické spisy, teda dokumentácie k vozidlám, boli vraj odovzdané na VOS a následne skartované. Podľa správy VSS: „VSS nikdy nebola vlastníkom uvedených vozidiel, pričom vynaložené finančné prostriedky neboli vrátené do pokladne VSS a ich vyúčtovanie je v rozpore s pravidlami hospodárenia. Uvedený prípad spĺňa znaky podvodu. Zároveň uvedené vozidlá nikdy neboli dané do evidencie a užívania vo VOS".

Podľa správy jeden Land Cruiser kúpila spoločnosť Owl, ktorú do roku 2009 vlastnil Benkovský (dodnes vlastní túto firmu jeho partnerka Zuzana Gašičová). Keď som pred dvomi týždňami navštívil Benkovského dom v Rači, pred domom bola zaparkovaná Toyota Land Cruiser s rovnakou ŠPZ ako Land Cruiser spomenutý v správe VSS.ToyotaBenki2.jpg

Druhú Toyotu vraj kúpila firma SA, ktorú vlastní Tibor Trenčanský. Ide podľa všetkého o kamaráta Juraja Šeba z detstva.

Keď som ho navštívil doma v Čierne Vode, Šebo odmietol spis komentovať. „Najradšej by som sa ku všetkému vyjadril, ale zákon mi to nedovolí," povedal. Benkovský a Skuhra už dávnejšie nereagujú na prosbu na rozhovor.

Záver

Pondelok 29. júla má isť autor správy o tunelovaní VSS Vladimír Suchodolinský tiež na policajný výsluch. Hoci je nevhodné diktovať vyšetrovateľom, na čo sa majú pýtať - hlavne keď majú toľko ochotných radcov z VS pod vedením Ľubomíra Skuhru - je viac než zrejmé, že správa o tunelovaní VSS je zaujímavejšia svojim obsahom, než tým kto a ako ju napísal.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan je najväčším favoritom. Zapíše sa do dejín svetovej cyklistiky?

Vlani nebol najväčším favoritom, ale aj tak vyhral.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?