reklama

Čo hovorí kauza VSS o slovenských bezpečnostných zložkách

Z poznatkov SIS o vyššom manažmente  vojenského spravodajstva za prvej Ficovej vlády sa vynára otázka, ako títo ľudia mohli disponovať bezpečnostnými previerkami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (102)
Prvá strana z dokumentu SIS s vybielenými citlivými údajmi
Prvá strana z dokumentu SIS s vybielenými citlivými údajmi 

Sedím na balkóne na ostrove Vír v Chorvátsku. Zdanlivo ďaleko od Slovenska - more, člny a palmy. Ale aj tak sa mi nedá úplne odtrhnúť od života doma. Aj tu majú predavačky, ktoré odmietajú prijať desaťkunové bankovky, ak len milimeter chýba na okraji. Aj tu postaví (podľa domáceho až 95% ľudí na ostrove) domčeky načierno v istote, že nejakým spôsobom sa dajú „legalizovať" rýchlejšie a výhodnejšie (a samozrejme korupčnejšie), než aby čakali na stavebné povolenie.


Aj teraz mám pred sebou správu Slovenskej informačnej služby (SIS), ktorá znova vyvoláva otázky, ako mohlo bývalé vedenie Vojenskej spravodajskej služby (VSS) dostať certifikáty bezpečnosti, aby viedli VSS za prvej Ficovej vlády.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Hoci správa SIS bola oficiálna a poslaná pod svojou hlavičkou do vojenskej zložky, môže obsahovať aj mylné informácie - je predsa postavená na „operatívne získaných informáciách" - a preto nebudem menovať osoby z bývalého vedenia VSS, ktorých sa to má týkať. Treba rešpektovať novinárske pravidlá hry - keď sa informácia nedá overiť z ďalších nezávislých zdrojov, treba ju brať s rezervou.


O čo ide


Napriek všetkému ide o pozoruhodné čítanie. O jednom členovi bývalého manažmentu VSS píšu, že „si neplnil svoje povinnosti (najmä v súvislosti s plnením spravodajských úloh), sústredil svoj záujem predovšetkým na prestavbu a zariaďovanie vlastných nehnuteľnosti, pričom vznikli pochybnosti o zdrojoch, z ktorých financoval tieto záležitosti."

SkryťVypnúť reklamu
reklama


O druhom príslušníkovi napísali, že mal „preverovať záujem spravodajských služieb o podnikateľov... ustanovovať a preverovať osoby, majiteľov motorových vozidiel a zisťovať, o ktoré osoby sa zaujíma SIS." Zároveň mal pomáhať obchodníkom so zbraňami vyhrať tendre na nákup vojenského materiálu od Ministerstva obrany, za čo mal dostať odmenu 500 tisíc korún (zhruba 17 tisíc eur). Zdokumentované boli vraj jeho „veľmi úzke kontakty" na istého Ašota G., „v kriminálnom prostredí známy pod prezývkou Maga." Pre tohto Maga vraj „zisťoval aj citlivé informácie z prostredie policajného zboru, k čomu zneužil svoje postavenie v rámci Ministerstva obrany." Zrejme aj „vydieral osoby, u ktorých boli vykonávané bezpečnostné previerky, najmä firmy, ktoré obchodovali s vojenským materiálom alebo cudzincov... najskôr im ukázal informácie o ich firme a následne si vypýtal financie za ochranu a vybavenie problémových vecí."

SkryťVypnúť reklamu
reklama


A nakoniec o tretej osobe z vedenia VSS zistili, že „bol údajne zapletený do vraždy Ukrajinca Sergeja Oleksandroviča Chaplytského, ku ktorej došlo dňa 06.11.1999."


Čo z dokumentu vyplýva


Pozoruhodné je, že tieto poznatky nepramenili do SIS po výmene vlády v roku 2010, keď prebral vedenie SIS Karol Mitrík, nominant strany SDKÚ. Podľa dokumentu SIS boli zistené v roku 2002 a 2005. K tomu môžem spomenúť aj to, že z dokumentov zo SIS z januára 2005, ktoré mám dlhšie v rukách, nájdem rovnaké indície o vražde Ukrajinca Chaplytského (po slovensky Chaplický). Malo ísť o člena skupiny Volodymyra Yegorova, zabili ho pri reštaurácii Aušpic v novembri 1999. Yegorov bol z vraždy Chaplytského nakoniec oslobodený v apríli tento rok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Čiže poznatky SIS môžu byť až desať rokov staré - ale zároveň sa majú týkať osôb, ktoré boli v tej dobe aj prijatí či znovu prijatí do vojenského spravodajstva. Na svoju prácu potrebujú tieto osoby bezpečnostné previerky od Národného bezpečnostného úradu a NBÚ zase podľa zákona môže vyžiadať vyjadrenie SIS - a preto sa vynára otázka, do akej miery môžu previerky NBÚ zabrániť vstup rizikových osôb do Slovenských bezpečnostných zložkách. Zdá sa, že nemôžu. V mnohých prípadoch ide skôr o nepríjemnú formalitu, ktorú musia nominanti podstúpiť , ak chcú pôsobiť v štátnej správe a je úplne jedno, akú minulosť majú za sebou.


Druhá otázka, ktorá z toho vyplýva je, či je súčasné vedenie polície schopné vyšetrovať kauzu VSS. Pre úplnosť dodám, že podľa interného auditu VSS, ktorý sa uskutočnil za Radičovej vlády, medzi 2006 a 2010 mala pôsobiť vo VSS „organizovaná skupina, ktorá manipulovala s finančnými prostriedkami a s majetkom VSS tak, že z toho mali osobný prospech oni, alebo aj tretie osoby."


Fakt, že dvaja členovia súčasnej vlády (Ján Počiatek a Róbert Kaliňák) sa osobne poznajú minimálne s jednou osobou tejto tzv. „organizovanej skupiny", naznačuje, že môžu existovať aj osobné motívy nevŕtať príliš hlboko do tejto kauzy, a naopak zbagatelizovať ju ako „novinársku kačicu" (premiér Róbert Fico). Aj keď takéto motívy nie sú, polícia sa zrejme moc neponáhľa. Podľa mojej informácie vyšetrovateľ menom Ľaho z Národnej kriminálnej agentúry má na starosti aj prípad údajného tunelovania VSS, ako aj únik informácie okolo neho. Minimálne do začiatku augusta vraj ani formálne nepožiadal MO SR o originál dokumentov, ktoré by mohli priniesť svetlo do kauzy. Pričom denník Sme ako prvý informoval o podozreniach už v polovici mája.


A v neposlednom rade, dokument SIS znovu poukazuje na potrebu efektívneho vonkajšieho dohľadu na spravodajské služby. Ak aj to málo informácií, ktoré poskytujú vláde či iným štátnym inštitúciám má byť ignorované, do akej miery môžu chrániť nejaké štátne záujmy pred záujmami mocenskými a osobnými?


Nuž, Chorvátsko je zdanlivo ďaleko od Slovenska. Ale napriek nášmu desaťročnému pobytu v EÚ, stále sa mi zdá, že práve my nie sme tak ďaleko od našich „mimo-Schengenských bratov."

Tom Nicholson

Tom Nicholson

Bloger 
  • Počet článkov:  63
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Novinár, ktorému chýba písanie. Prípadne námety na články posielajte prosím na loveniegoril@gmail.comO.Z. Pod Povrchom 2924875041/1100 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu