reklama

Hľadám miesto v politike, Zn. Slušný človek

Slovensko nemá núdzu o slušných ľudí so záujmom o veci verejné - je náš predsa státisíce. Prečo potom tak málo z nich vstupuje do politiky?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (44)

Je štvrtok ráno vo Fiľakove. Výčapník v krčme na hlavnej ulici sa pred chladom zaliezajúcim pod kožu chráni hrubým prešivákom. Na policiach za jeho chrbtom nie je zhola nič okrem vrstvy prachu a predpotopného sterea. Jediné pivo v ponuke je fľaškový bažant. Jediným zdrojom svetla je starý televízor a asi tucet hracích automatov. Na jedinom záchode chýba nielen toaletný papier ale aj hajzeldoska. Jediným zákazníkom je moja maličkosť.

S nezamestnanosťou atakujúcou hranicu 25% je Fiľakovo mestom v hlbokej depresii, ktorú dnes ráno pridupľovala tlaková níž. Ako ten sneh, čo sa práve sype z ťažkých oblakov, sa apatia usadila na tvárach študentov miestnej strednej školy, kam ma pozvali na diskusiu o korupcii a občianskej zodpovednosti. Zhruba polovica osadenstva posluchárne, ktorú zaplnila približne stovka študentov, sa začína ošívať, ako sa blíži čas odchodu autobusov, ktoré ich majú odviezť domov. Iba málo z nich sa úprimne zaujíma o stav vecí verejných na Slovensku - čo sa možno dá pochopiť vo svetle ich kultúrnej i zemepisnej orientácie na Budapešť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

No ako v každej škole, ktorú som doposiaľ navštívil, aj tu sa nájde zopár výnimiek. Jeden chalan s dredmi vo vlasoch chce vedieť, čo si myslím o priamej demokracii. Jeho dôvod? Politické strany na Slovensku vraj majú príliš veľkú moc a aktívne zabraňujú akejkoľvek generačnej výmene. „Ako môžu mladí ľudia zmeniť tunajšiu politiku, ak im to štandardné strany nedovolia?" pýta sa.

Nové víno v starých fľašiach

To je dobrá otázka. Problém nie je v tom, že by Slovensko nebodaj malo primálo strán - až 26 subjektov predsa postavilo kandidátov v posledných parlamentných voľbách v roku 2012 - ale v tom, že iba pramálo z nich vskutku presadzuje nový prístup k politike, čiže kladie dôraz na občiansku zodpovednosť namiesto na úzke stranícke, obchodné či dokonca súkromné záujmy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Celkom náhodou som si nedávno „prelustroval" relatívne novú stranu, ktorá v posledných regionálnych voľbách kandidovala pod názvom Nový parlament; založená bola už v roku 2005 ako Strana občianskej solidarity, no v roku 2011 zmenila názov. Podľa svojej oficiálnej webstránky strana Nový parlament v novembrových voľbách získala 26 699 hlasov pre svojich 45 kandidátov vrátane štyroch, ktorí sa uchádzali o županský post (žiaden z nich nebol zvolený).

Môj záujem o Nový parlament nebol politického druhu. Skôr som na túto stranu narazil pri pátraní po obchodných partneroch Františka Borbélyho, ktorého meno polícia spája s organizovanou skupinou sýkorovcov. Jedným z nich je Roman Ruhig, ktorý v rokoch 2003 až 2005 s Borbélym vlastnil spoločnú firmu Gold Eden a v novembri 2013 sa na kandidátke Nového parlamentu uchádzal o miesto bratislavského župana.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Až doposiaľ nejde o nič výnimočného, poviete si. Avšak keď som sa bližšie prizrel záznamom spoločnosti Gold Eden v bratislavskom obchodnom registri, zistil som niečo zaujímavejšie - niekoľko osôb, ktorí na rôznych valných zhromaždeniach Gold Eden vystupovali vo funkcii zapisovateľov sa zrejme tiež rozhodlo uchádzať sa o priazeň voličov na kandidátke Nového parlamentu - napríklad Andrej Richnák kandidoval na post trnavského župana a Dorota Bujňáková na miesto prešovskej županky.

Navyše aj niekoľkí kandidáti Nového parlamentu na poslancov regionálnych zastupiteľstiev majú zrejmé napojenie na Ruhiga, napríklad Beata Bušová a Mária Burianová v bratislavskom kraji či Roman Ruhig ml., ktorý kandidoval v Šali. To pravdaže otázku, kto presne je Roman Ruhig a čo vzbudilo jeho náhly záujem o politiku?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Niečo iné

Keď som sa ho spýtal, či Nový parlament bol pre jeho ľudí výťahom do politiky, Ruhig to rozhodne poprel. „Za tým je absolútne niečo iné," povedal.

Podľa vlastných slov je Ruhig klasický self-made man, ktorý v 90. rokoch začal podnikať v oblasti energetiky, no neskôr presunul svoje záujmy do oblasti stavebníctva. „Keby som dnes predal všetky svoje aktíva, nemusel by som nikdy viac pracovať ani ja, ani moje deti," chváli sa. „V podnikaní vidím, čo sa tu deje zlé - napríklad strašná byrokracia a nezmyselné stimuly pre zahraničných investorov. Nepracoval som 20 rokov na to, aby mi to teraz zobral štát." Do Nového parlamentu ho dotiahol jeden zo sponzorov strany Miroslav Rašman. „Do strany som vstúpil len týždeň pred prihlasovaním do volieb," hovorí Ruhig.

Rašman potvrdil, že Ruhiga oslovil. O prítomnosti ľudí blízkych Ruhigovi v strane povedal, že „pán Ruhig sa o projekte dozvedel a aktívne sa na ňom podieľal". Nový parlament vraj od Ruhiga nedostal žiadne financie. Na internete strana uvádza spolu 20 tisíc eur ako dary od štyroch ľudí, päťtisíc od každého.

Ruhig povedal, že spoločné podnikanie s Borbélym zanechal asi pred piatimi rokmi; spája ich jeden realitný projekt v Piešťanoch ako aj obytná budova na ulici Boženy Němcovej v Bratislave. „Je to normálny človek, nikdy som s ním nemal žiadny problém," povedal o svojom bývalom obchodnom partnerovi.

Ďalší bývalý obchodný partner spoločnosti Gold Eden, Tibor Hamár, bol jedným z vyše tucta obvinených v kauze „pozemková mafia". „Hamár mi zostal dlžný tri milióny korún," povedal mi Ruhig.

Podľa obchodného registra Miroslav Rašman od roku 2004 do 2010 figuroval vo firme Darea spolu s Ľudovítom „Lajčim" Šándorom, ktorého meno polícia spája s organizovanou skupinou jakšíkovcov. „Nikdy som žiadnu takú činnosť nevyvíjal a nevyvíjam, je mi to odporné," povedal Rašman. „S pánom Šándorom sme sa nikdy o tejto téme nebavili."

Kandidát NP Andrej Richnák z Trnavy potvrdil, že ho oslovil Ruhig. Podľa webstranky otvorenesudy.sk bol obžalovaný z nevyplatenie mzdy a odstupného, pojednávanie bolo v októbri 2012. „Je to ešte nedokončené, nechcel by som sa k tomu vyjadrovať," povedal.

S predsedom strany Jozefom Behýlom sa mi nepodarilo spojiť.

Pohľad z Fiľakova

Nemám záujem na znevažovaní strany Nový parlament či jej členov a ani nemám v úmysle naznačovať, že táto strana je akýmkoľvek spôsobom prepojená s organizovaným zločinom. No znepokojuje ma, že opäť raz zrejme máme do činenia s politickým podnikom, ktorého mladícki kandidáti na papieri vyzerajú početní a rôznorodí, no v skutočnosti možno zastupujú záujmy mocných pánov v pozadí. A priznám sa, že každý, kto verí, že František Borbély je „normálny človek", by sa mal sám seba spýtať, či je jeho názor dostatočne univerzálny, aby ho oprávňoval na uchádzanie sa o verejnú funkciu.

Z Bratislavy do Fiľakova je istotne ďaleká cesta, no myslím si, že onen mladý muž vníma slovenskú politiku veľmi zreteľne. Nielen že mladým ľuďom hádže polená pod nohy, ak nemajú v úmysle slúžiť záujmom mocných, ale slušní občania každého veku - „normálni ľudia" v tom pravom zmysle slova - sú od vstupu do politiky odrádzaní práve korupciou a úplatnosťou, ktorú by v nej chceli zmeniť.

Priama demokracia ostáva na Slovensku len vzdušným zámkom, ale zároveň v dnešnej situácii je ťažké predstaviť si, ako by mohli dobrí ľudia zmeniť tunajšiu politiku k lepšiemu.

Tom Nicholson

Tom Nicholson

Bloger 
  • Počet článkov:  63
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Novinár, ktorému chýba písanie. Prípadne námety na články posielajte prosím na loveniegoril@gmail.comO.Z. Pod Povrchom 2924875041/1100 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu