150 tisíc eur pre Harabina: Kto ďalší sa na tom môže nabaliť?

Autor: Tom Nicholson | 31.1.2014 o 16:55 | (upravené 31.1.2014 o 21:48) Karma článku: 19,37 | Prečítané:  12010x

Stopäťdesiattisíc eur nemusí byť konečná suma, ktorú budú musieť slovenskí daňoví poplatníci zaplatiť za škodu spáchanú na povesti predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina úradom Generálnej prokuratúry SR. Služby Harabinovej právničky a súdneho exekútora - ktorý je podľa všetkého príbuzným sudkyne Najvyššieho súdu SR blízkej navrhovateľovi - by mohli celkový účet navýšiť o ďalších štyridsaťtisíc eur.

Toľkoto všetci vieme: V priebehu posledných piatich rokov predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin svoje meno v médiách pravidelne vídal hneď vedľa mena odsúdeného priekupníka s heroínom Bakiho Sadikiho, na základe prepisu údajného telefonického rozhovoru medzi oboma mužmi zachyteného v roku 1994. Dňa 25. septembra 2013 bratislavský krajský súd Harabinovi konečne ponúkol aspoň nejakú útechu za tieto napáchané krivdy tým, že mu prisúdil odškodnenie vo výške 150 tisíc eur, ktoré mu má zaplatiť Generálna prokuratúra SR (25 tisíc z tejto sumy bolo za chybu prokuratúry v inom prípade, ktorý sa týkal Harabina). Podľa zdôvodnenia sudkyne Valérie Kleinovej prokurátor pochybil tým, že potvrdil autentickosť údajného prepisu telefonátu medzi Harabinom a Sadikim, „čím umožnil pokračovať v zásahu do (jeho) práv".

No toto mnohých z nás môže prekvapiť: okrem spomínaných 150 tisíc by slovenskí daňoví poplatníci mohli vysoliť ďalších 40 tisíc v prospech Harabinovej právnej zástupkyne a súdneho exekútora, ktorého si vybrala.

Exekútor ako blesk

Ak Harabin napokon peniaze skutočne zhrabne, ďalších takmer 16 tisíc eur by malo pripadnúť exekútorovi Vladimírovi Usačevovi, ktorý bol poverený zinkasovaním Harabinovho odškodnenia od Generálnej prokuratúry SR. Táto suma by sa mohla zdvojnásobiť na takmer 32 tisíc eur, ak úrad generálneho prokurátora nezaplatí do 14 dní.

Podľa mojich informácií je Usačev synom sudkyne Márie Usačevovej, ktorú si na Najvyšší súd SR v roku 2010 dotiahol sám Harabin a ktorá mu odvtedy v pozícii členky Súdnej rady SR vytrvalo kryla chrbát v sporoch s jeho početnými politickými protivníkmi, okrem iných proti bývalej ministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej. Hoci Usačev neodpovedal na otázky, ktoré som mu bol poslal do jeho kancelárie, podľa oficiálnej webstránky Katastra nehnuteľností SR uvádza rovnakú adresu trvalého pobytu v bratislavskom Ružinove ako JUDr. Mária Usačevová.

Najvyšší súd SR poprel, že by si Harabin Usačeva vybral sám. „Predseda NS SR Harabin sa v právnych sporoch necháva zastupovať advokátkou, ktorá má plnú moc," napísali mi z tlačového oddelenia Najvyššieho súdu. Na otázku, či Usačev je alebo nie je synom JUDr. Márie Usačevovej a či to zohralo úlohu pri jeho výbere, Najvyšší súd odpovedal: „Výber exekútora ako aj spôsob vymáhania je preto v jej réžii, týmito otázkami sa nezaoberal."

Aj keby Usačev nebol osobným favoritom jedného z najmocnejších sudcov v krajine, jeho exekučné poverenie z Okresného súdu Bratislava I prišlo predsa len nezvyčajne rýchlo. Podľa Exekučného poriadku musí exekútor požiadať súd o poverenie do 15 dní od doručenia oprávnenia na vykonanie exekúcie; súd má následne ďalších 15 dní na jeho odsúhlasenie.

Podľa dokumentov, ktoré mám k dispozícii, Harabin splnomocnil Ľalíkovú, aby ho zastupovala v exekučnom konaní v nedeľu 17. novembra. Nasledujúci deň Ľalíková udelila Usačevovi súhlas s vykonaním exekúcie. V rovnaký deň, teda 18. novembra, Usačev požiadal Okresný súd Bratislava I o udelenie poverenia. Súd mu vyhovel už o dva dni neskôr, teda 20. novembra.

Inými slovami, proces, ktorý za normálnych okolností môže trvať celý mesiac, v tomto prípade zabral sotva tri pracovné dni. Tomu sa povie krátky proces.

Istý právnik s bohatými praktickými skúsenosťami zo súdnych siení - ktorý so mnou hovoril pod podmienkou zachovania anonymity, aby sa vyhol prípadným odvetným krokom zo strany súdnych úradníkov - povedal, že nikdy nepočul súde, ktorý by schválil žiadosť o exekučné poverenie tak bleskovo. „V podstate tu hovoríme o jedinom pracovnom dni, čo je šokujúce. Táto žiadosť nesie všetky znaky toho, že ju niekto ,posúril' zhora, pretože na onen súd každý deň smeruje zhruba desať podobných žiadostí a nové sa normálne dostanú naspodok stohu."

Usačev sa nevyjadril k rýchlosti, s ktorou Okresný súd Bratislava I vybavil jeho žiadosť. Hovorca súdu Pavol Adamčiak povedal len toľko: „Okresný súd Bratislava I vydal poverenie ... v zákonnej lehote."

Všetci sú spokojní

Rozhodnutie súdu proti Generálnej prokuratúre SR tiež znamená, že okrem Harabina (150 tisíc) a Usačeva (potenciálne 32 tisíc) by si mala prilepšiť aj Elena Ľalíková, ktorá Harabina v prípade zastupovala, o takmer 8 800 eur vo forme trov právneho zastupovania. Ľalíkovej manžel, ktorým nie je nik iný ako sudca Ústavného súdu SR Milan Ľalík, je takisto figúra blízka Harabinovi, keďže na začiatku tohto storočia bol predsedom občianskoprávneho kolégia na najvyššom súde SR pod Harabinovým vedením.

Momentálne však nie je vôbec isté, či sa Harabin a spol. nejakých peňazí napokon vôbec dočkajú. Generálna prokuratúra SR totiž 3. decembra 2013 podala mimoriadne dovolanie proti rozhodnutiu Krajského súdu, o ktorom sa zatiaľ nerozhodlo a kým sa tak nestane, príslušný exekučný príkaz nemožno vykonať. Možno práve verejné vyhlásenia Generálnej prokuratúry SR o podaní dovolania vysvetľujú zjavnú neodkladnosť, s ktorou bol Usačev vymenovaný.

Úrad generálneho prokurátora taktiež podal sťažnosť proti oznámeniu o exekúcii, namietajúc, že Usačev nepredložil zoznam aktív, ktoré hodlá exekvovať, hoci mu to ukladá zákon, a odvolávajúc sa na Exekučný poriadok, ktorý neumožňuje exekvovať štátne aktíva. Okresný súd Bratislava I musí o sťažnosti rozhodnúť do 60 dní, čo znamená, že už koncom februára by sa daňoví poplatníci mali dozvedieť, koľko dlhujú tejto podarenej trojke.

Ako zaujímavý dôvetok k tomuto príbehu nech slúži, že Slovenská komora exekútorov minulý rok podporila novelu Exekučného poriadku, ktorá mala za cieľ zaviesť náhodné elektronické prideľovanie spisov exekútorom v snahe „stransparentniť prácu exekútora". Možno pre prípad, že rodinní príslušníci vplyvných sudcov nepoznajú tajné skratky k bleskovým exekučným povereniam.

Pri novelizácii Exekučného poriadku koncom minulého roka parlament navrhovanú zmenu neschválil, čo znamená, že ľudia, ktorí vysúdia odškodnenie pred súdom naďalej môžu poveriť exekvovaním príslušnej sumy koho len budú chcieť.

Podľa vyjadrenia Najvyššieho súdu SR sa Harabin sám už dávno zasadzoval za princíp náhodného prideľovania prípadov exekútorom. „Už ako minister spravodlivosti SR to [Harabin] navrhoval na legislatívnej úrovni, ale neprešlo to. Náhodný princíp výberu je spravodlivejší a transparentnejší."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan je najväčším favoritom. Zapíše sa do dejín svetovej cyklistiky?

Vlani nebol najväčším favoritom, ale aj tak vyhral.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?