Pozrimeže, kto sa to objavil v pozadí „veľkej daňovej lúpeže“

Autor: Tom Nicholson | 21.3.2014 o 18:24 | Karma článku: 16,00 | Prečítané:  35869x

Slovenský podnikateľ Vladimír Strýček vybudoval svoju kariéru na likvidácii „problematických firiem", vďaka čomu sa stával častým objektom záujmu policajných vyšetrovateľov. V roku 2004 si dokonca posedel šesť mesiacov vo väzbe pre svoju údajnú rolu v neslávne známom prípade „olejári", kým všetky obvinenia proti nemu stiahli. Nedávno sa spoločnosť Bankrot, ktorú sám založil, vynorila v súvislosti s údajným podvodom na DPH v hodnote 18 miliónov eur, ktorý momentálne prešetruje polícia. Kto je tento Strýček a aká je povaha jeho podnikania?  

Keď sa firma Slovmlýn českého podnikateľa Jaroslava Škodáka v roku 2008 dostala do finančných ťažkostí, Škodák sa obrátil so žiadosťou o pomoc na slovenského kolegu Vladimíra Strýčka. Škodáka neskôr odsúdili na deväť rokov v base za úverový podvod v prípade Slovmlýn. Naproti tomu Strýček bol vlastníkom spoločnosti len dva mesiace, kým vyhlásila bankrot.

Nebolo to po prvý raz, čo Strýček prevzal problematickú firmu od ľudí, ktorí sa dostali do potýčky so zákonom. V rokoch 2002 až 2003, keď slovenská polícia vyšetrovala masívny daňový podvod známy ako „olejári", vyšetrovatelia zistili, že Strýčkova vlajková loď, firma Bankrot, zrejme pomohla niektorým z namočených olejárov zbaviť sa firiem, ktoré údajne použili na zločinecké účely. Sám Strýček sa v súvislosti s prípadom dostal do väzby v roku 2004 a strávil v nej šesť mesiacov.

Preto zrejme nie je prekvapujúce, že mená Bankrot a Vladimír Strýček opäť vyskakujú v pozadí „veľkej daňovej lúpeže", o ktorej už písal Marek Vagovič pre .týždeň.

Problematické firmy

Podľa policajného dokumentu s názvom „podnet na trestné stíhanie", ktorý mám k dispozícii, je firma Budamar Logistics podozrivá z toho, že pripravila štát o 18 miliónov eur na DPH prostredníctvom komplikovanej série cezhraničných obchodov s cukrom, kávou, energetickými nápojmi a ďalším spotrebným tovarom. Mnohé z firiem na zozname dodávateľov alebo subdodávateľov majú pokútne adresy a zahraničných vlastníkov.

Aj v Českej republike mal Budamar údajne dvoch odberateľov - DK Centrum a Dukovla - ktorí zohrali dôležitú úlohu v schéme údajného podvodu. V čase, keď s nimi Budamar kšeftoval, obe české spoločnosti mali toho istého konateľa a majiteľa menom Dušan Kovařík. „Děkuji, nemám zájem," odvrkol Kovařík, keď som ho požiadal o komentár.

Podľa policajných zistení DK Centrum a Budamar zobchodovali tovar v úhrnnom objeme vyše 4 miliónov eur predtým, než Kovařík v júni 2012 prepísal vlastníctvo firmy na dvoch slovenských občanov, Ondreja Zsírosa a Jozefa Paulusa. Policajná správa oboch charakterizovala ako „tzv. bielych koňov, na ktorých je už prevedených viacero problematických firiem na území SR a ČR."

Paulus (65) figuroval v 20 českých firmách a vo vyše stovky slovenských. Kedysi mal živnosť and zámočníctvo a čistiace a upratovacie práce, avšak už dlhšie sa nezdržiava na udanej adrese trvalého pobytu neďaleko Slovnaftu v Bratislave.

Meno Zsíros (44) sa takisto objavilo v stovkách českých a slovenských firiem. Na menovke bytového domu neďaleko Horského parku v Bratislave, ktorý udáva ako adresu trvalého pobytu, stojí Zsírosová; na zvonenie však nikto neodpovedal, hoci som miesto navštívil niekoľkokrát.

Otázkou je, kto sú títo chlapíci? A ešte dôležitejšou: kto za nimi stojí?

Prvou stopou bolo, že valné zhromaždenie, ktoré vymenovalo Zsírosa na miesto konateľa DK Centrum uvoľnené Kovaříkom, sa uskutočnilo na Peterskej 20 v Bratislave, teda v sídle firmy Bankrot.

„Áno, to sme boli my," povedal Strýček, keď som mu ukázal dokumentáciu o DK Centrum. Vzápätí poprel, že by poznal Kovaříka, a povedal, že s prípadom Budamar nemá nič spoločné. „Nič o tom neviem, nesledujem to," povedal Strýček a dodal, že Zsíros spolupracoval s Bankrotom až do roku 2013. „Kontakt na neho mám, ale nedám," odtušil Strýček.

Paulus v roku 2003 vypovedal pred policajnými vyšetrovateľmi prípadu „olejári", že bol pracoval pre Bankrot od roku 2000 na základe „manažérskej dohody", pričom dodal, že „v jeho kompetencii je sprostredkovávanie kúpy zadlžených s.r.o."

Dve ďalšie firmy, ktoré sa objavujú na policajnom zozname dodávateľov a subdodávateľov firmy Budamar - Team House a K2 Business - tiež možno spojiť so Strýčkom prostredníctvom ich personálu. Policajná správa však nešpecifikuje akú úlohu, a či vôbec nejakú, obe firmy zohrali v údajnom podvode s DPH.

„Majiteľom K2 Business je Henry Ernesto Guzmán Lopez Jr.," povedal Strýček. „To, že od nich mám splnomocnenie a že pre nich konám, na tom nie je nič zlé."

V rámci zákona

Strýček pripúšťa, že on aj Bankrot boli roky pod drobnohľadom polície, čiastočne kvôli údajným nezákonným aktivitám niektorých z jeho klientov. Avšak tvrdí, že všetko, čomu sa venuje on sám, je legálne. A na podporu tohto svojho tvrdenia môže odcitovať rozhodnutie prokurátora vyšetrujúceho kauzu „olejári". Špeciálny prokurátor Vladimír Turan v roku 2010 zrušil obvinenia voči Strýčkovi „zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny". Nielenže Strýček neurobil to, z čoho ho polícia obviňovala, napísal Turan v odôvodnení, ale - a to je ešte dôležitejšie - „nie je tento skutok trestným činom".

Fungovalo to zrejme akosi takto: Bankrot osloví „krízového manažéra", ktorý súhlasí s „kúpou" zadlženej alebo inak problémovej firmy. Čo je vskutku zaujímavé, namiesto toho, aby nový manažér za svoju novú akvizíciu zaplatil, on sám dostane zaplatené za svoj súhlas s jej prevzatím. V mnohých prípadoch sa takýmito krízovými manažérmi stali Rómovia, nezamestnaní, či robotníci - teda vo všeobecnosti ľudia, ktorí práve nehýria predpokladmi na pochopenie zložitostí obchodu a finančníctva. Pri hádzaní problémovej firmy cez palubu môže jej bývalý majiteľ podpísať protokol, ktorým odovzdáva jej účtovníctvo svojmu nástupcovi. Nový konateľ však v skutočnosti nemusí dostať vôbec žiadnu dokumentáciu; ak ju aj dostane, polícia mu môže uložiť pokutu v maximálnej výške 1 600 eur za to, že ju pri prípadnom neskoršom vyšetrovaní nepredloží.

„Spoločníci a konatelia sa mohli predajom obchodných podielov zadlžených obchodných spoločností svojich záväzkov zbaviť," napísal prokurátor Turan o prípade „olejári" v roku 2010. „Stačilo náležite sformulovať články, zmluvy o prevode záväzkov a pohľadávok, nájsť osobu, ktorá bola ochotná kúpiť zadlženú s.r.o. a najmä potvrdiť prevzatie účtovníctva bez ohľadu na to, či skutočne existovalo a v akom stave. [Tým] sa predávajúci formálne zbavil akejkoľvek zodpovednosti za účtovníctvo ... Na tejto filozofii, ale stále v rámci zákona, realizovala Bankrot svoje obchodné aktivity."

„Konkurzy trvajú aj 10 rokov," povedal Strýček. „Štát nie je schopný riešiť tento stav. My sme neštátna spoločnosť, ktorá skutočne rieši problematiku likvidácie firiem."

Vplyvná klientela

Marek Vagovič pri vyšetrovaní prípadu Budamar Logistics zistil, že spoločnosť mala kontakty na vplyvných podnikateľov; o niektorých z nich sa šepká, že patria k sponzorom strany Smer-SD. To pravdaže nedokazuje, že mecenáši Smeru-SD zorganizovali údajný podvod na DPH ani že sa sprisahali, aby prinútili šéfa Národnej kriminálnej agentúry Daniela Gogu odňať prípad vyšetrovateľom finančnej polície.

Každopádne je zaujímavé, že zoznam klientov Bankrotu je výnimočne rozmanitý, siahajúc od údajných lumpov dúfajúcich, že sa vyhnú trestnému stíhaniu, až po ľudí na vrchole politickej a ekonomickej pyramídy. Človek nevdojak nadobudne dojem, že všetci sú spokojní s nedokonalou formuláciou zákonov, ktoré Strýček tak šikovne využíva.

Oficiálnym sídlom Bankrotu je teraz chata na Okružnej 3239 v Modre (pozemok patrí Strýčkovi). Už stovky firiem na tejto adrese v tom či onom čase našli svoj prechodný domov, vrátane firmy HFK Group kedysi patriacej Ladislavovi Ficovi, bratovi premiéra Róberta Fica. Dnes HFK Group „patrí" akejsi Eliette Tshiamalovej-Kalengovej z Belgicka.

Bol to teda brat Róberta Fica, kto vyhľadal služby Bankrotu? „To vám nepoviem," vyhlásil Strýček.

Pri odchode zo skutočného sídla Bankrotu v bratislavskom Ružinove mi Strýček daroval zapaľovač s logom jeho firmy. „Pán Nicholson, tu máte pomoc pri archivovaní účtovných dokladov," zavtipkoval, pričom sa mu v očiach mihlo aj niečo iné ako humor. Vyzeralo to ako vzdor.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan je najväčším favoritom. Zapíše sa do dejín svetovej cyklistiky?

Vlani nebol najväčším favoritom, ale aj tak vyhral.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?