Obvinený z podvodu na DPH ukázal prstom na Bučeka, Kubánka, Kopčíka

Autor: Tom Nicholson | 5.4.2014 o 15:27 | (upravené 5.4.2014 o 16:19) Karma článku: 12,63 | Prečítané:  82345x

Štátny tajomník ministerstvo vnútra a policajný pridelenec odmietajú tvrdenie obvineného, a podajú trestné oznámenie; krajský boss Smeru-SD v Prešove tvrdí, že nepozná obvineného a nemá vedomosti o prípade.

Prešovský právnik Milan Chovanec, ktorý je ústrednou postavou údajného masívneho podvodu na DPH z rokov 2007 až 2011, ukázal prstom na troch vyšších verejných činiteľov z radov politikov a policajtov, ktorí podľa neho o podfuku mali vedomosti a vraj dostali úplatky za to, že pomôžu obvineným. Zapletení do prípadu majú byť bývalý štátny tajomník na Ministerstve vnútra SR Jozef Buček, poslanec NR SR a krajský šéf Smeru-SD v Prešove Stanislav Kubánek, a bývalý policajný viceprezident Michal Kopčík, ktorý momentálne zastáva funkciu policajného pridelenca v Chorvátsku.

Chovanec, ktorý sa vo vyšetrovacej väzbe ocitol v roku 2011 na základe obvinení z únosu, je zároveň jedným zo 45 ľudí obvinených z rozsiahleho podvodu na DPH, ktorý zo štátnej pokladnice mohol podľa odhadov vypumpovať viac ako 50 miliónov eur. Podľa mojich informácií Chovancove výpovede počas policajných výsluchov z januára a februára tohto roka, podľa ktorých boli do prípadu údajne zapletení viacerí verejní činitelia, sa zatiaľ nepodarilo potvrdiť výpoveďami ďalších obvinených. Voči žiadnemu z údajných prominentných spolupáchateľov zatiaľ nebolo vznesené žiadne obvinenie. Z tohto dôvodu treba Chovancove svedectvá týkajúce sa troch verejných činiteľov stále brať ako tvrdenie jedného z obvinených, nie ako dôkaz previnenia na strane príslušných funkcionárov. Autor aj preto netvrdí, že svedectvá sú pravdivé.

Napriek tomu prípad otvára otázok, na ktoré verejnosť právom očakáva odpoveď.

Kubánek: Neviem, kto sú tí páni

Meno, ktoré sa ako červená niť tiahne Chovancovými rozsiahlymi výpoveďami - objavilo sa v nich viac ako 50-krát - je Stanislav Kubánek, ktorý údajne zariadil spoluprácu medzi Chovanca a vedúcim Daňového úradu v Prešove. Jedným zo subjektov zúčastnených na schéme bola vraj firma Renoir vo vlastníctve Chovancovho brata Ivana, ktorá v rokoch 2007 až 2009 údajne zinkasovala približne 3,5 milióna eur na falošných vratkách DPH. „Celú túto spoluprácu priamo zastrešoval krajský predseda politickej strany Smer-SD v Prešove a poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Stanislav Kubánek, ktorý z každej DPH vrátenej na firmu Renoir inkasoval 8% keš," vypovedal Milan Chovanec.

Chovanec tvrdí, že výplaty provízií ako aj akúkoľvek komunikáciu s Kubánkom sprostredkúval istý Vladimír Paľonder z Prešova a že sám Chovanec nikdy nebol svedkom jeho stretnutí či transakcií s menovaným predstaviteľom strany Smer-SD. „Bol som prítomný pri telefonických hovoroch Kubáneka s Paľonderom," vypovedal Chovanec. „Ja som to, čo Paľonder hovoril, že sa dohodol s Kubánekom, nepotreboval overovať, lebo som to bral ako fakt, pretože sa nám tieto veci potvrdzovali z rôznych strán."

Paľonder potvrdil, že bratov Chovancov pozná, avšak poprel účasť na akomkoľvek daňovom podvode. „Ja som nikoho neoslovil, nemám s tým nič," povedal mi v rozhovore (link tu: http://nicholson.blog.sme.sk/c/353330/Klucovy-svedok-pripadu-DPH-V-Palonder-Ja-nic-ja-muzikant.html ). „Bol som iba zamestnanec vo firme Renoir, nemal som ani páky na to, aby som nejaké faktúry vystavil. Kubánka poznám z videnia, skôr poznám jeho šoféra."

Kubánek takisto poprel, že by mal s prípadom niečo spoločné. „Neviem, kto sú páni, na ktorých sa pýtate, neviem o čom píšete," povedal mi 1. apríla. „Prípad absolútne nepoznám."

Buček a Kopčík: Podávame trestné oznmenie

Jozef Buček, vtedajší štátny tajomník na Ministerstve vnútra SR, sa mal medzičasom podľa Chovancovej výpovede údajne postarať o to, aby kompetentní príliš zblízka nedýchali na krk hlavnému hráčovi v podvodníckej schéme, ktorým bola firma Tatra Trade Corporation (TTC) patriaca Milanovi Chovancovi. „Buček (Jožko ako štátny) aj Kubánek komunikovali s námestníkmi [Daňového riaditeľstva SR] ... aby títo upustili od svojho konania, čo sa týka ich osobnej angažovanosti voči obchodom TTC v tomto období, najmä v obchodoch s drahými kovmi," vypovedal Chovanec.

Podľa Chovanca sa mal vysoký predstaviteľ ministerstva vnútra údajne aj postarať o dosadenie „priateľského" policajta na dôležitý post. „Prostredníctvom Paľondera sme s Kubánekom, Bučekom a [vtedajším prvým viceprezidentom Policajného zboru SR Michalom] Kopčíkom mali dohodu na dosadenie policajta od [spoluobvineného v prípade DPH] Ladislava Pipta na funkciu riaditeľa hraničnej polície na slovensko-ukrajinských hraniciach, pričom Kubánek, Buček a Kopčík mali po dosadení tohto človeka do funkcie inkasovať mesačne 100 000,- eur," vypovedal Chovanec. „Ladislav Pipta a [ďalší obvinený] Timofej M. taktiež sľúbili, že udajú všetky skupiny, ktoré sa v danom období venovali prevádzačstvu a pašovaniu tovaru na slovensko-ukrajinských hraniciach, čím pomôžu polícii k objasnenosti prípadov a zároveň si vytvoria monopol pre čierny obchod s Ukrajinou."

Kopčík vraj takisto nepostával s rukami vo vreckách. Počas existencie podvodníckej schémy údajne pomohol prekaziť policajné vyšetrovanie firmy TTC výmenou za pravidelný štvrťročný „paušál" vo výške 10 000 eur. „Táto spolupráca začala v prvej polovici roku 2007. Všetky peniaze pre Michala Kopčíka preberal Vladimír Paľonder a taktiež cez Vladimíra Paľondera prebiehala vzájomná komunikácia. V roku 2007 bola suma 10 000,- eur vyplatená 2-krát, v roku 2008 4-krát a v roku 2009 2-krát. Táto spolupráca vznikla hlavne pre obchody TTC so zlatom, neskôr riešil Kopčík priamo ataky policajtov finančnej polície a tiež sme s ním konzultovali a priamo dozoroval úkony v prípravnom konaní prípadu vydierania."

Kopčík aj Buček dementovali Chovancove tvrdenia. „Všetky tieto obvinenia sú čisté klamstvá. Budem sa samozrejme zákonným spôsobom brániť a podávam trestné oznámenie za krivé obvinenie a ohováranie," odkázal Kopčík cez MV SR.

„Z informácií zverejnených v médiách a z otázok novinárov predpokladám, že som bol niekým obvineným z protiprávnej činnosti. S obvineným pánom, ktorý sa spomína v článkoch, som sa nikdy nestretol a neviem kto to je. Podávam trestné oznámenie za krivé obvinenie a ohováranie," dodal Buček.

MV: Odplata za úspechov polície

Ministerstvo vnútra SR cez tlačový odbor tiež reagovalo k Chovancovým tvrdeniam. „Slovenská polícia na rozpracovaní tejto zločineckej skupine, ktorá si uplatňovala nadmerné odpočty DPH, pracuje od roku 2008. V máji 2012 sme obvinili 45 ľudí zo založenia, zosnovania a podpory zločineckej skupiny, nedovedenie dane a poistného a legalizácie príjmov z trestnej činnosti a ďalších trestných činov. Za hlavného organizátora celej skupiny je považovaný práve JUDr. [Milan] Chovanec. Každý má právo brániť sa ako uzná za vhodné, jeho výpoveď však považujeme za čistý výmysel a klamstvo. Vidíme za tým útok na Daňovú kobru a jej výsledky za posledné dva roky, keď svojou prácou do štátneho rozpočtu priniesla desiatky miliónov eur."

Celý daňový podvod sa mal točiť okolo spoločnosti Tatra Trade Corporation. Údajne v ňom figurovalo viac ako 100 slovenských, českých, poľských, lotyšských, maďarských, amerických a írskych firiem. Tieto firmy obchodovali s investičným zlatom, tehlami, dubovými parketami, platinou, olejom a ďalšími komoditami, pričom zlízali miliónovú smotanu v podobe falošných vratiek DPH za cezhraničné „obchody", ktorých skutočný objem bol buď výrazne nižší ako deklarovaný alebo sa tieto zásielky vôbec neuskutočnili. V lexikóne medzinárodného zločinu sa takejto schéme vraví klasický „kolotočový podvod".

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: V akom stave sú slovenské autobusy, ak ich nepustia do Rakúska

Aká je kvalita autobusov na cestách.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Majstra populizmu nemá kto nahradiť

Skutočný talent vie škodiť aj z opozície.


Už ste čítali?