Obvinený z podvodu na DPH ukázal prstom na Bučeka, Kubánka, Kopčíka

Autor: Tom Nicholson | 5.4.2014 o 15:27 | (upravené 5.4.2014 o 16:19) Karma článku: 12,63 | Prečítané:  82091x

Štátny tajomník ministerstvo vnútra a policajný pridelenec odmietajú tvrdenie obvineného, a podajú trestné oznámenie; krajský boss Smeru-SD v Prešove tvrdí, že nepozná obvineného a nemá vedomosti o prípade.

Prešovský právnik Milan Chovanec, ktorý je ústrednou postavou údajného masívneho podvodu na DPH z rokov 2007 až 2011, ukázal prstom na troch vyšších verejných činiteľov z radov politikov a policajtov, ktorí podľa neho o podfuku mali vedomosti a vraj dostali úplatky za to, že pomôžu obvineným. Zapletení do prípadu majú byť bývalý štátny tajomník na Ministerstve vnútra SR Jozef Buček, poslanec NR SR a krajský šéf Smeru-SD v Prešove Stanislav Kubánek, a bývalý policajný viceprezident Michal Kopčík, ktorý momentálne zastáva funkciu policajného pridelenca v Chorvátsku.

Chovanec, ktorý sa vo vyšetrovacej väzbe ocitol v roku 2011 na základe obvinení z únosu, je zároveň jedným zo 45 ľudí obvinených z rozsiahleho podvodu na DPH, ktorý zo štátnej pokladnice mohol podľa odhadov vypumpovať viac ako 50 miliónov eur. Podľa mojich informácií Chovancove výpovede počas policajných výsluchov z januára a februára tohto roka, podľa ktorých boli do prípadu údajne zapletení viacerí verejní činitelia, sa zatiaľ nepodarilo potvrdiť výpoveďami ďalších obvinených. Voči žiadnemu z údajných prominentných spolupáchateľov zatiaľ nebolo vznesené žiadne obvinenie. Z tohto dôvodu treba Chovancove svedectvá týkajúce sa troch verejných činiteľov stále brať ako tvrdenie jedného z obvinených, nie ako dôkaz previnenia na strane príslušných funkcionárov. Autor aj preto netvrdí, že svedectvá sú pravdivé.

Napriek tomu prípad otvára otázok, na ktoré verejnosť právom očakáva odpoveď.

Kubánek: Neviem, kto sú tí páni

Meno, ktoré sa ako červená niť tiahne Chovancovými rozsiahlymi výpoveďami - objavilo sa v nich viac ako 50-krát - je Stanislav Kubánek, ktorý údajne zariadil spoluprácu medzi Chovanca a vedúcim Daňového úradu v Prešove. Jedným zo subjektov zúčastnených na schéme bola vraj firma Renoir vo vlastníctve Chovancovho brata Ivana, ktorá v rokoch 2007 až 2009 údajne zinkasovala približne 3,5 milióna eur na falošných vratkách DPH. „Celú túto spoluprácu priamo zastrešoval krajský predseda politickej strany Smer-SD v Prešove a poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Stanislav Kubánek, ktorý z každej DPH vrátenej na firmu Renoir inkasoval 8% keš," vypovedal Milan Chovanec.

Chovanec tvrdí, že výplaty provízií ako aj akúkoľvek komunikáciu s Kubánkom sprostredkúval istý Vladimír Paľonder z Prešova a že sám Chovanec nikdy nebol svedkom jeho stretnutí či transakcií s menovaným predstaviteľom strany Smer-SD. „Bol som prítomný pri telefonických hovoroch Kubáneka s Paľonderom," vypovedal Chovanec. „Ja som to, čo Paľonder hovoril, že sa dohodol s Kubánekom, nepotreboval overovať, lebo som to bral ako fakt, pretože sa nám tieto veci potvrdzovali z rôznych strán."

Paľonder potvrdil, že bratov Chovancov pozná, avšak poprel účasť na akomkoľvek daňovom podvode. „Ja som nikoho neoslovil, nemám s tým nič," povedal mi v rozhovore (link tu: http://nicholson.blog.sme.sk/c/353330/Klucovy-svedok-pripadu-DPH-V-Palonder-Ja-nic-ja-muzikant.html ). „Bol som iba zamestnanec vo firme Renoir, nemal som ani páky na to, aby som nejaké faktúry vystavil. Kubánka poznám z videnia, skôr poznám jeho šoféra."

Kubánek takisto poprel, že by mal s prípadom niečo spoločné. „Neviem, kto sú páni, na ktorých sa pýtate, neviem o čom píšete," povedal mi 1. apríla. „Prípad absolútne nepoznám."

Buček a Kopčík: Podávame trestné oznmenie

Jozef Buček, vtedajší štátny tajomník na Ministerstve vnútra SR, sa mal medzičasom podľa Chovancovej výpovede údajne postarať o to, aby kompetentní príliš zblízka nedýchali na krk hlavnému hráčovi v podvodníckej schéme, ktorým bola firma Tatra Trade Corporation (TTC) patriaca Milanovi Chovancovi. „Buček (Jožko ako štátny) aj Kubánek komunikovali s námestníkmi [Daňového riaditeľstva SR] ... aby títo upustili od svojho konania, čo sa týka ich osobnej angažovanosti voči obchodom TTC v tomto období, najmä v obchodoch s drahými kovmi," vypovedal Chovanec.

Podľa Chovanca sa mal vysoký predstaviteľ ministerstva vnútra údajne aj postarať o dosadenie „priateľského" policajta na dôležitý post. „Prostredníctvom Paľondera sme s Kubánekom, Bučekom a [vtedajším prvým viceprezidentom Policajného zboru SR Michalom] Kopčíkom mali dohodu na dosadenie policajta od [spoluobvineného v prípade DPH] Ladislava Pipta na funkciu riaditeľa hraničnej polície na slovensko-ukrajinských hraniciach, pričom Kubánek, Buček a Kopčík mali po dosadení tohto človeka do funkcie inkasovať mesačne 100 000,- eur," vypovedal Chovanec. „Ladislav Pipta a [ďalší obvinený] Timofej M. taktiež sľúbili, že udajú všetky skupiny, ktoré sa v danom období venovali prevádzačstvu a pašovaniu tovaru na slovensko-ukrajinských hraniciach, čím pomôžu polícii k objasnenosti prípadov a zároveň si vytvoria monopol pre čierny obchod s Ukrajinou."

Kopčík vraj takisto nepostával s rukami vo vreckách. Počas existencie podvodníckej schémy údajne pomohol prekaziť policajné vyšetrovanie firmy TTC výmenou za pravidelný štvrťročný „paušál" vo výške 10 000 eur. „Táto spolupráca začala v prvej polovici roku 2007. Všetky peniaze pre Michala Kopčíka preberal Vladimír Paľonder a taktiež cez Vladimíra Paľondera prebiehala vzájomná komunikácia. V roku 2007 bola suma 10 000,- eur vyplatená 2-krát, v roku 2008 4-krát a v roku 2009 2-krát. Táto spolupráca vznikla hlavne pre obchody TTC so zlatom, neskôr riešil Kopčík priamo ataky policajtov finančnej polície a tiež sme s ním konzultovali a priamo dozoroval úkony v prípravnom konaní prípadu vydierania."

Kopčík aj Buček dementovali Chovancove tvrdenia. „Všetky tieto obvinenia sú čisté klamstvá. Budem sa samozrejme zákonným spôsobom brániť a podávam trestné oznámenie za krivé obvinenie a ohováranie," odkázal Kopčík cez MV SR.

„Z informácií zverejnených v médiách a z otázok novinárov predpokladám, že som bol niekým obvineným z protiprávnej činnosti. S obvineným pánom, ktorý sa spomína v článkoch, som sa nikdy nestretol a neviem kto to je. Podávam trestné oznámenie za krivé obvinenie a ohováranie," dodal Buček.

MV: Odplata za úspechov polície

Ministerstvo vnútra SR cez tlačový odbor tiež reagovalo k Chovancovým tvrdeniam. „Slovenská polícia na rozpracovaní tejto zločineckej skupine, ktorá si uplatňovala nadmerné odpočty DPH, pracuje od roku 2008. V máji 2012 sme obvinili 45 ľudí zo založenia, zosnovania a podpory zločineckej skupiny, nedovedenie dane a poistného a legalizácie príjmov z trestnej činnosti a ďalších trestných činov. Za hlavného organizátora celej skupiny je považovaný práve JUDr. [Milan] Chovanec. Každý má právo brániť sa ako uzná za vhodné, jeho výpoveď však považujeme za čistý výmysel a klamstvo. Vidíme za tým útok na Daňovú kobru a jej výsledky za posledné dva roky, keď svojou prácou do štátneho rozpočtu priniesla desiatky miliónov eur."

Celý daňový podvod sa mal točiť okolo spoločnosti Tatra Trade Corporation. Údajne v ňom figurovalo viac ako 100 slovenských, českých, poľských, lotyšských, maďarských, amerických a írskych firiem. Tieto firmy obchodovali s investičným zlatom, tehlami, dubovými parketami, platinou, olejom a ďalšími komoditami, pričom zlízali miliónovú smotanu v podobe falošných vratiek DPH za cezhraničné „obchody", ktorých skutočný objem bol buď výrazne nižší ako deklarovaný alebo sa tieto zásielky vôbec neuskutočnili. V lexikóne medzinárodného zločinu sa takejto schéme vraví klasický „kolotočový podvod".

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.


Už ste čítali?