Bývalí SIS-kári sa údajne priživujú na personálnych agentúrach

Autor: Tom Nicholson | 29.6.2014 o 18:46 | (upravené 29.6.2014 o 18:57) Karma článku: 10,61 | Prečítané:  51137x

Bardejovský podnikateľ Ondrej Bartoš podal trestné oznámenie a vypovedal pred políciou o špinavej kampani, ktorá sa vraj proti nemu vedie. Jeho známy, teraz už bývalý vysoký dôstojník SIS z Košickej expozitúry, podal výpoveď, údajne v dôsledku strachu, ktorý sa šíri mestom. Podľa všetkého sa na tomto napätí priživujú aj bývalí dôstojníci a sami ho náročky prikrmujú.

Zdroje z prostredia tajnej služby potvrdzujú, že dôstojník strednej šarže pracujúci pre Slovenskú informačnú službu (SIS) rezignoval na základe sťažností, ktoré ho spájali s údajným vydieraním bardejovského podnikateľa.

Marek M., ktorý až do jari tohto roka slúžil na pozícii vedúceho košického oddelenia SIS so zameraním na cudzie spravodajské služby, stojí v centre prvého škandálu našej spravodajskej služby pod vedením jej súčasného riaditeľa Jána Valku.

Podľa informácií z troch navzájom nezávislých zdrojov Marek M. rezignoval po spŕške anonymných sťažností, ktoré ho obviňovali zo šírenia atmosféry strachu vnútri bardejovskej podnikateľskej komunity, predovšetkým zo živenia nepriateľstva medzi miestnymi podnikateľskými rivalmi Ondrejom Bartošom a Marekom Kuchtom.

„Služobné povinnosti Mareka M. žiadnym spôsobom nesúviseli s jeho súkromnými aktivitami, takže nebol schopný ponúknuť žiadne rozumné vysvetlenie toho, čo sa dialo v Bardejove,” povedal bývalý dôstojník SIS, ktorý má o prípade prehľad. „Valko si ako riaditeľ hodlá udržať čistý štít bez akýchkoľvek škandálov, pretože dúfa v neskorší návrat do súkromného sektora či prípadný presun do ďalšej výkonnej funkcie, preto niečo takéto jednoducho netoleruje.”

Nátlak ako forma podnikania

V anonymnom liste adresovanom riaditeľovi SIS Valkovi sa istá skupina ľudí, ktorí sami seba opísali ako „podnikateľská obec mesta Bardejov“, posťažovala na „problém nátlaku na podnikateľov v Prešovskom kraji… zo strany Mareka M., ktorý sa verejne prezentuje ako príslušník SIS. Marek M. vyvíja hrubý nátlak na podnikateľov v prospech spoločnosti Xawax so sídlom v Bardejove.“ Zostáva nejasné, či bol list vôbec niekedy zaslaný poštou.

Marek M. údajne určitým klientom najskôr poskytol informácie zo štátnych bezpečnostných databáz, a následne mal rozšíriť falošné informácie o údajne plánovaných vraždách, aby vystrašil ich konkurentov. Takisto si na svoj mobilný telefón údajne nahrával súkromné rozhovory „s cieľom ďalšieho vydierania podnikateľov.“

Majiteľ Xawaxu Ondrej Bartoš poprel, že by Marek M. niekedy pre neho pracoval, a povedal, že ho pozná iba ako zaťa svojho známeho. Dodal, že on sám bol obeťou nedávnej zastrašovacej kampane. „Voči mne, mojej rodine, ako aj spoločnostiam, ktoré vlastním, boli podnikané cca od roku 2012 rôzne útoky (poškodenie motorových vozidiel spoločnosti, urážlivé a ohovárajúce SMS mne a mojej rodine, technika monitorovania mojich vozidiel a pod.), tieto som priebežne oznámil polícii, ktorá vedie v týchto trestných veciach stíhanie a kde vystupujem ako poškodený.“

Marek M. najprv súhlasil s rozhovorom v Poprade, ale v sobotu (28. júna) z toho cúvol.

Podľa informácií z rôznych zdrojov sa Marek M. chválil ochranou zo strany súčasného námestníka riaditeľa SIS Ľudovíta Mihaľa ako aj bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Mitru.

Mitro v súčasnosti poskytuje obchodné a pracovnoprávne služby spoločnosti Xawax. Kvôli neprítomnosti Bartošovho trestného právnika z Prešova Mitro nedávno sprevádzal Bartoša aj na rozhovor s príslušníkmi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) východ ohľadne trestného oznámenia, ktoré Bartoš podal v súvislosti z rôznymi údajnými útokmi. Tvrdil však, že „nemá relevantné vedomosti o nejakých vzájomných útokoch medzi pánom Bartošom a pánom Kuchtom.“

Kuchta, majiteľ personálnu agentúru Edymax v Bardejove, nechcel prípad komentovať. „K osobe pána Bartoša sa už roky nevyjadrujeme, nezaujíma nás jeho osoba, ani jeho podnikateľské aktivity,“ napísal.

Dojné kravy

Podľa zdroja z bardejovského podnikateľského prostredia sú firmy venujúce sa personálnym službám výnimočne lukratívne, najmä kvôli politikám zamestnanosti, ktoré v súčasnosti na Slovensku prevládajú. „Pre zamestnávateľov je oveľa jednoduchšie ísť cez agentúry dočasného zamestnávania než zamestnať ľudí priamo a musieť riešiť Sociálnu poisťovňu a všetky tie nezmysly. Takisto je jednoduchšie zamestnancov prepustiť. Dá sa povedať, že sa tam točia veľké peniaze.“

Ten istý zdroj dodal, že najmä vďaka tejto lukratívnosti sa Bartoš ako aj Kuchta mohli stávať terčom záujmu bývalých dôstojníkov spravodajskej služby, ktorí sa tvária, že im poskytujú ochranu, zatiaľ čo v nich živia pocit ohrozenia. „Všetci [bývalí siskári] sú v symbióze, všetci sa smejú,“ povedal môj zdroj. „Však [podnikatelia] sú dobré ovce.“

Tajná služba sa odmietla k Marekovi. M. vyjadriť, ale hovorca SIS Branislav Zvara uviedol všeobecnú poznámku, že pre „zneužívanie služobného postavenia príslušníkov na vlastné účely alebo na akékoľvek iné dôvody v súčasnosti platí v SIS nulová tolerancia.

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?