Bývalá firma byrokrata získala zákazku za 1,7 milióna eur od jeho vlastného ministerstva

Autor: Tom Nicholson | 30.6.2014 o 21:28 | (upravené 30.6.2014 o 21:57) Karma článku: 12,48 | Prečítané:  10549x

Július Činčala, šéf kancelárie štátneho tajomníka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Jozefa Buriana, kedysi pracoval v súkromnom sektore. Jeho bývalá spoločnosť SIMS koncom minulého roka podpísala štátnu zákazku v hodnote 1,7 milióna eur s ministerstvom, kde je Činčala momentálne zamestnaný. Hovorca ministerstva tvrdí, že “neexistuje”, aby Činčala pomohol šéfovi svojej bývalej firmy kšeft uskutočniť. 

Zastavte ma, ak ste toto už kedysi počuli.

Až do septembra 2012 zastával 36-ročný manažér Július Činčala po štyri roky post člena predstavenstva a obchodného riaditeľa Slovenskej informačnej a marketingovej spoločnosti (SIMS).

V októbri 2012 sa Činčala stal šéfom kancelárie štátneho tajomníka Ministerstva práce Jozefa Buriana.

O čosi vyše roka neskôr podpísala spoločnosť SIMS štátnu zákazku v hodnote 1,7 milióna eur na dodávku informácií a dátovej podpory – áno, hádali ste správne! – Činčalovmu súčasnému zamestnávateľovi ako aj ďalším orgánom ústrednej štátnej správy. Zmluva znie na štyri roky a jej predmetom je udelenie 216 užívateľských licencií na produkt firemného spravodajstva od SIMS nazvaný Global Slovakia.

Som Činčala. Július Činčala.

Činčala nevyzerá na to, že by mu publicita príliš prekážala. Jeho verejný profil na LinkedIn (https://www.linkedin.com/pub/j%C3%BAlius-%C4%8Din%C4%8Dala/16/a42/1b0) poskytuje detaily o jeho minulej práci pre spoločnosti SIMS a Datalan, kde mal Činčala očividne vždy na starosti VIP klientelu. Črta uverejnená v denníku Hospodárske noviny z roku 2010 (http://hn.hnonline.sk/ekonomika-a-firmy-117/som-cincala-julius-cincala-405776) nesie titulok: „Som Činčala. Július Činčala,“ hoci autor článku vzápätí dodáva, že v osobe Činčalu sa v skutočnosti nejedná o Jamesa Bonda.

“Jeho práca je tvrdou drinou a kolobehom dôležitých stretnutí s klientmi a partnermi,“ prýšti z článku hromada faktov. „Je rád, že aj vďaka nemu spoločnosť, ktorú riadi, dynamicky rastie.“

Vskutku to vyzerá, že Činčala mal počas svojho pôsobenia v SIMS pozitívny vplyv na ekonomickú kondíciu firmy. Podľa výročných finančných správ, ktoré sú dostupné v zbierke listiny Obchodného registra SR v Trenčíne, zaznamenala SIMS v roku 2008, keď Činčala do firmy prišiel, ročný obrat približne 500 tisíc eur pri čistej strate zhruba 70 tisíc eur. Do roku 2011, čo bol posledný plný rok Činčalovho pôsobenia, sa obrat firmy strojnásobil na 1,6 milióna eur, pričom vykázala zisk vo výške 221 tisíc eur.

Naopak, v roku 2013, keď už Činčala pracoval na plný úväzok pre ministerstvo, sa obrat SIMS prepadol o jednu tretinu na čosi vyše milióna eur. Našťastie, tento rok sa akoby zázrakom stal rokom, kedy SIMS začala zberať bohatú úrodu zo stromu štátnych zákaziek; v tomto roku uzatvorila SIMS kontrakty na verejné obstarávanie v hodnote takmer 2 milióny eur, čo je dvojnásobok celkovej hodnoty štátnych zákaziek firmy za predchádzajúcich osem rokov (pozri: http://znasichdani.sk/osoba/1429838-Vlastislav-Opatovsky/).

Žiadne sťažnosti

Napriek Činčalovej bohatej minulosti vo firme SIMS nikto zo zúčastnených strán nemá s danými kontraktmi ani najmenší problém.

„Je pravda, že Činčala pred svojím príchodom na ministerstvo pôsobil v spoločnosti SIMS,“ napísal hovorca ministerstva práce Michal Stuška. „Tento fakt však nijakým spôsobom nemohol mať vplyv na výber dodávateľa, nakoľko zákazka bola realizovaná postupom nadlimitnej verejnej súťaže, teda okruh záujemcov, resp. uchádzačov, nebol obmedzený.“

Okrem SIMS svoje ponuky vo verejnej súťaži predložili ďalšie dve spoločnosti, menovite CRIF – Slovak Credit Bureau a Creo & Consult. Ani jedna firma nenapadla výsledky súťaže.

“Úrad pre verejné obstarávanie neeviduje žiadny podnet na výkon kontroly, ani námietky na Vami uvádzaný predmet zákazky,“ povedal hovorca Úradu pre verejné obstarávanie Ján Mažgút.

Na otázku, či Činčalova pozícia na ministerstve práce nemohla pomôcť firme SIMS získať predmetné štátne zákazky, väčšinový vlastník SIMS Igor Tinka odpísal, že „výber dodávateľa sa uskutočnil na základe verejnej súťaže.“

„Vaše otázky akoby evokovali domnienku, že nebyť riaditeľa kancelárie štátneho tajomníka MPSVR SR, tak by uvedená spoločnosť nebola úspešným uchádzačom,“ dodal v odpovedi Stuška.

Nuž zdá sa, že jedinou okolnosťou tendra, ktorá vzbudila prekvapenie prakticky všetkých zúčastnených, bolo to, že sa vôbec našiel niekto, komu bezúhonnosť verejnej súťaže neprišla celkom v súlade s kostolným poriadkom. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?